David Popovici s-a calificat cu al cincilea timp în finala probei de 100m liber

David Popovici
David PopoviciProfimedia
După ce a ratat o medalie în finala de 200m liber, unde a ocupat doar locul patru, David Popovici s-a calificat în finala 100m liber, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25m).

David Popovici a obținut al cincilea timp și va concura în finala de duminică. El a terminat cursa în 46.48 secunde, cu 0.85 după primul timp, obținut de francezul Grousset Maxime.

Sâmbătă dimineața, David Popovici s-a calificat cu al doilea timp în semifinalele probei. Popovici a fost înregistrat cu timpul de 45.70.

Celălalt român care a evoluat în semifinale, Patrick-Sebastian Dinu, a obținut al 14-lea timp, 47 sec 71/100, ratând finala care va avea loc duminică, de la ora 19:08.

Prima medalie pentru România

Vineri seara, Andrei Ungur a câştigat prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieți), selecționați în baza formei arătate la Campionatele Naționale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

La precedenta ediție a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar la Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber.