David Popovici a ratat la limită podiumul în finala de 200m liber de la Europenele în bazin scurt

David Popovici
David PopoviciProfimedia
David Popovici a ajuns în finala probei de 200 m liber din cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt (25m) după ce a obținut cel mai bun timp din semifinale: 1 min 42 sec 04/100.

David Popovici a obținut doar al patrulea timp și a ratat la limită podiumul. El a fost cronometrat în 1:41.52, la 0:00.51 în spatele câștigătorului, britanicul Richards Matthew - 1:41.01.

Locul doi a revenit tot unui britanic, Guy James - 1:41.12, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de lituanianul Rapsys Danas.

Sâmbătă dimineața, David Popovici s-a calificat cu al doilea timp în semifinalele probei de 100 m liber.

Popovici a fost înregistrat cu timpul de 46 sec 70/100, după italianul Alessandro Miressi, 46 sec 49/100.

În semifinale s-a calificat şi Patrick-Sebastian Dinu, cu al 11-lea timp, 47 sec 36/100.

Semifinalele vor avea loc sâmbătă seara, de la 19:31, respectiv 19:35.

Prima medalie pentru România

Vineri seara, Andrei Ungur a câştigat prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieți), selecționați în baza formei arătate la Campionatele Naționale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

La precedenta ediție a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar la Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber.