Dan Petrescu, dezlănțuit înainte de meciul cu Lazio. ”Toți așteaptă să ne calificăm”

Dan Petrescu
Dan PetrescuProfimedia
CFR Cluj a învins cu 3-1 pe FC Argeș și rămâne pe locul doi în Superligă, la două puncte în spatele liderului din Constanța.

În ciuda rezultatului, antrenorul clujenilor a spus după meci că victoria trebuia să fie mai clară, și că o simplă neatenție în apărare ar fi putut întoarce soarta acestui joc.

”A făcut o primă repriză foarte bună, excelentă. Trebuia sa fie trei sau patru la zero. Pentru că 2-0 e cel mai periculos rezultat. Am reușit să dăm patru goluri azi, dacă punem la socoteală și autogolului lui Kolinger. La 2-1 au avut o jumătate de ocazie și puteau înscrie. E o lecție pentru noi. Nu prea am ce să le reproșez jucătorilor. Per total, victorie meritată, dar trebuia să fie una mai lejeră”, a spus Petrescu la flash-interviu.

Fără să fie întrebat nimic de reporter, gândul lui Petrescu a zburat la meciul de joi, cu Lazio. Antrenorul clujean a făcut din nou referire la diferența de bugete dintre cele două echipe, precizând că cei din conducerea clubului se gândesc doar la calificare.

”Am văzut că Immobile a dat două goluri, jucător care valorează 150 de milioane de euro. Salernitana a cheltuit 60 de milioane pe transferuri. Să nu mai vorbim de ritmul de joc și de competiția în care evoluează. Dacă suntem optimiști, ne facem iluzii aiurea. Voi băga cea mai bună echipă, pentru că în fotbal nu se știe niciodată. Dar când joacă Immobile orice este posibil. Oricine din conducere așteaptă să ne calificăm. Când am făcut două egaluri cu Sevilla toți au fost supărați. M-am obișnuit cu aceste presiuni, dar de-asta sunt aici de cinci ani, pentru că am rezistat mereu la presiuni”, a mai spus Petrescu.

CFR va juca pe teren propriu cu Lazio, joi, de la ora 19.45, meciul din play-off-ul Conference League. În tur, italienii au câștigat cu 1-0, prin golul lui Immobile din prelungirile primei reprize.