Lewis Hamilton numără zilele până când va scăpa de mașina din acest sezon de Formula 1

Lewis Hamilton s-a luptat în ciuda unui start puternic în cursa de sprint de la Sao PauloReuters
Lewis Hamilton nu s-a ”înțeles” cu mașina la sprintul de la Sao Paulo, sâmbătă.

Septuplul campion mondial și echipa sa au sosit în Brazilia plini de speranță după performanțele îmbucurătoare din precedentele două curse, dar Interlagos le-a aruncat  o găleată de apă rece în cap.

"A fost oribil. Nu a fost deloc plăcut", a declarat Hamilton după ce a terminat sprintul de 100 km pe locul șapte, în timp ce coechipierul George Russell (25 de ani), câștigătorul de anul trecut din Brazilia, a fost al patrulea.

"M-am luptat cu mașina încă de la început".

Ambele mașini au suferit o degradare semnificativă a pneurilor în timpul cursei, Russell terminând la 25,8 secunde de câștigătorul cursei, Max Verstappen (26 de ani), de la Red Bull - o marjă semnificativă în doar 24 de tururi -, iar Hamilton chiar la 34,7 secunde, în spatele campionului mondial.

Hamilton a declarat reporterilor că mașina a suferit de subvirare, performanța pneurilor scăzând, și că se așteaptă la o după-amiază lungă duminică în marele premiu.

"Nu vom câștiga, asta e sigur", a spus el.

"Este frustrant că mașina este așa cum este... avem una dintre cele mai zgomotoase mașini.

"În ultimele două curse am fost entuziasmați de faptul că progresăm și a fost foarte pozitiv să vedem asta. Dar apoi vii pe un alt circuit și revin problemele, așa că nu știi la ce să te aștepți.

"Dar mai sunt doar câteva curse cu această mașină și s-a terminat, așa că voi fi fericit.

"Anul acesta doar numeri zilele, încercând să te bucuri de fiecare zi cât mai mult posibil."

Mai sunt două curse rămase după Brazilia - o cursă nocturnă în Las Vegas și ultima cursă a sezonului la Abu Dhabi.

Șeful echipei, Toto Wolff, a declarat pentru televiziunea Sky Sports că a fost o după-amiază "plină de vânătăi".

Mercedes a câștigat precedentele două sprinturi de la Interlagos în 2021 și 2022, cu Valtteri Bottas (34 de ani) și apoi cu Russell, dar pentru Wolff contează prezentul.

"Nu-mi pasă de trecut", a spus el. "Astăzi nu a fost bine".