Al treilea titlu este cel mai bun, spune Max Verstappen, campionul en-titre în Formula 1

Verstappen sărbătorește cu echipa sa după ce a câștigat campionatul
Verstappen sărbătorește cu echipa sa după ce a câștigat campionatulReuters
Max Verstappen (26 de ani) a încununat un sezon în care a dominat competiția de la un capăt la altul prin obținerea sâmbătă a celui de-al treilea titlu de campion mondial de Formula 1

Pilotul de la Red Bull a câștigat primul său titlu mondial în circumstanțe extrem de controversate, după ce lupta cu Lewis Hamilton s-a încheiat la limită în 2021. Al doilea titlu a venit după 15 victorii în 22 de curse. Se pare că Max e din ce în ce mai bun, pentru că cel de-al treilea trofeu vine cu șase Grand Prix-uri înainte de final.

"Acesta este cel mai bun titlu mondial", a declarat el reporterilor după ce a terminat al doilea într-o cursă de sprint de 19 tururi în Qatar, în timp ce singurul său rival pentru titlu și coechipier, Sergio Perez, s-a prăbușit după 11 tururi.

"Primul a fost cel mai emoționant, pentru că atunci ți se împlinesc visele în F1.

"Dar acesta a fost cu siguranță cel mai bun an al meu în ceea ce privește victoriile consecutive și lucruri de genul acesta, mașina în sine a fost probabil și ea în cea mai bună formă. Așa că, pentru mine, acesta este probabil cel de care sunt cel mai mândru, într-un fel, din cauza consecvenței."

Verstappen a câștigat un număr record de 10 curse consecutive, de la Miami, în luna mai, până la Singapore, luna trecută, și a obținut 13 victorii din 16 mari premii.

Până la Singapore, când a ocupat locul cinci, el fusese al doilea în cele două curse pe care nu le câștigase.

Întrebat câte campionate ar mai putea câștiga, Verstappen a spus că depinde de pachet, dar cu siguranță mai are "destul de mulți ani pentru a putea funcționa la cel mai înalt nivel".

"Vom vedea cât de mult timp este, ca să fiu sincer", a adăugat el. "Cred că este vorba mai mult despre cât timp vreau să fiu aici. Asta e altceva".

Olandezul a declarat că a fost un moment de mare mândrie pentru el, familia sa și întreaga echipă.

"Nu știu cât timp va dura acest lucru" , a spus el. "Mă bucur de acest moment și cred că și asta este foarte important. Am realizat mai mult decât aș fi putut visa vreodată.

"Îmi place momentul, vom vedea unde vom ajunge, dar este deja mult mai mult decât am crezut vreodată că aș putea realiza. Este perfect".

Într-un moment revelator, într-un sezon în care și-a zdrobit toți rivalii, Verstappen a făcut o pauză atunci când a fost întrebat unde a simțit cea mai mare presiune.

"Este o întrebare bună", a răspuns el, înainte de a sugera cursa de acasă de la Zandvoort și de a concura pe slick-uri în condiții de ploaie, simțind așteptările mulțimii.

Petrecere sâmbătă, cursă duminică pentru Red Bull

Verstappen sărbătorind victoria în campionat
Verstappen sărbătorind victoria în campionatReuters

Verstappen mai are încă un mare premiu de câștigat duminică, dar șeful echipei Red Bull, Christian Horner, a spus că este în regulă să continue să petreacă.

"Este neobișnuit", a spus Horner despre faptul că se află într-o astfel de poziție într-o zi de sâmbătă.

"Dar realizarea unui campionat mondial este un sentiment magic și ceva ce, ca echipă, trebuie să sărbătorești atunci, trebuie să fii în prezent.

"Așa că în această seară, ca echipă, ne vom reuni, câteva Red Bulls și beri fără alcool, iar mâine, din fericire, vom începe mai târziu și ne vom întoarce și vom încerca să facem totul din nou în marele premiu", a adăugat el.

Verstappen a spus, zâmbind, că va da pe gât câteva ape carbogazoase.

Cursa este pe timp de noapte, începând la ora locală 20:00, așa că orice mecanic care va opta pentru ceva mai puternic ar trebui să aibă timp să se refacă.

Cei din partea de garaj a lui Perez vor avea în continuare mult de lucru, mexicanul fiind eliminat din cursa de sprint.

Red Bull a câștigat campionatul constructorilor în Japonia în urmă cu două săptămâni, într-o zi de duminică.

"Ne vom bucura de acest moment și vom sărbători", a declarat Horner.

"Nu se întâmplă prea des să ai parte de zile ca astăzi: sărbătorim acest al șaptelea campionat mondial al piloților pentru echipă și ne luăm un moment de respiro doar pentru a ne bucura de el."