Cupa Spaniei: Atletico suferă, dar se califică. Las Palmas, Malaga și Granada eliminateAtletico Madrid
Atlético de Madrid a trecut cu 3-1 de un Arenteiro combativ, dar a trebuit să sufere până la final pentru a-și asigura calificarea în optimile de finală. La Nucia și Gimnastic au furnizat surprizele rundei și au învins Las Palmas, respectiv, Malaga, pentru a accede în turul următor. În duelul echipelor din Liga 2, Oviedo a învins-o pe Granada cu 1-0.

Atletico a suferit mult în fața echipei de liga a patra, care a evoluat dezinvolt și a reușit să speculeze problemele din apărarea fostei campioane a Spaniei, punând presiune pe poarta adversă în repetate rânduri.

În minutul 42, Markitos a profitat de o ieșire greșită la offside și l-a învins pe Oblak. Bucuria a durat, însă, doar trei minute.

Savic a fost faultat în careu, iar Carrasco a transformat penalty-ul acordat chiar înainte de pauză.

Arenteiro a continuat în aceeași notă și în repriza a doua, dar înspre finalul partidei s-a simțit lipsa de pregătire fizică.

Carrasco a obținut un al doilea penalty, executat de această dată de Morata, care a șutat foarte slab și portarul Diego Garcia a reușit să împiedice golul.

În cele din urmă diferența de valoare și-a spus cuvântul, iar în minutul 77 Barrios a marcat golul care a dus-o pe Atletico în avantaj, pentru ca în minutele de prelungire Carrasco să stabilească scorul final.

Vezi aici rezumatul partidei Arenteiro - Atletico Madrid

Gimnastic - Malaga 2-1

Gimnastic a furnizat una dintre surprizele acestei runde din Cupa Spaniei eliminând Malaga, care în ciuda prezenței într-o ligă superioară, nu a părut niciun moment a fi echipa mai bună.

Catalanii au preluat conducerea prin Pol Domingo, în minutul 13, iar N'Diaye a egalat în minutul 32 prin Bustinza.

Dar în ultima parte a meciului, la o ezitare după o degajare a oaspeților, Pablo Fernández și-a adus din nou echipa în avantaj cu un șut de excepție care s-a dovedit a fi în cele din urmă decisiv, spre disperarea andaluzilor, care sunt eliminați din nou din competiție de o echipă dintr-o ligă inferioară.

La Nucia - Las Palmas 0-0 (6-5 după penalty-uri)

O altă surpriză de proporții. Liderul diviziei secunde nu a reușit să înscrie în fața unei echipe din ligile inferioare și câștigătoarea rundei urma să se decidă la penalty-uri.

După cinci penalty-uri transformate de ambele echipe, greșeala lui Fabio González și reușita lui Adrián León la a șasea lovitură de pedeapsă au trimis modesta La Nucia în optimile de finală.

Oviedo - Granada 1-0

Oier Luengo a deschis scorul după opt minute de joc, cu o lovitură de cap la un corner, un gol care s-a dovedit în cele din urmă decisiv, însă Oviedo nu s-ar fi calificat mai departe fără intervențiile spectaculoase ale portarului Tomeu Nadal.

Granada, care a evoluat pe final în zece oameni după eliminarea lui Rubio, a avut mai multe ocazii de a egala, însă portarul celor de la Oviedo a făcut o partidă mare și a reușit să mențină poarta intactă.