Croația - Canada 4-1. Vicecampioana obține o primă victorie categorică/Canadienii, eliminați

Opta by Stats Perform/AFP
Croații reușesc o primă victorie categorică la acest turneu final, după ce au reușit să învingă la scor Canada, 4-1. În urma rezultatului, canadienii nu mai au nicio șansă de calificare în optimi. Nici croații nu au scăpat de tot de emoții, ultimul meci împotriva Belgiei fiind crucial în ceea ce privește accederea din faza grupelor.

Croații îi trimit acasă pe canadieni, obținând prima victorie de la acest turneu final.

Croația s-a plasat bine în lupta pentru a ieși din Grupa F la Cupa Mondială FIFA, obținând o victorie cu 4-1, spulberând astfel visele Canadei de a ajunge în fazele eliminatorii.

După ce a dezamăgit în primul meci din grupă, 0-0 cu Marocul, înregistrând doar șase șuturi în total, managerul Croației, Zlatko Dalić, și-a îndemnat echipa să dea dovadă de mai mult "curaj" în a doua rundă de la acest turneu.

Canada, pe de altă parte, a regretat amarnic ocaziile ratate, în special cele din prima partidă, când a fost învinsă cu 1-0 de Belgia, împotriva cursului jocului.

Inspirată de prestația din ultimul meci, Canada nu a pierdut timpul și a marcat primul său gol la Cupa Mondială din istorie.

Cu puțin peste un minut de la începutul partidei, centrarea lui Tajon Buchanan din partea dreaptă a fost interceptată de Alphonso Davies, a cărui lovitură de cap l-a făcut pe Dominik Livaković să rămână fără șansa de a apăra. După ce a marcat cel mai rapid gol de până acum la turneu, Canada a căutat să rămână pe aceeași linie, însă forcingul croaților a fost răsplătit cu un prim gol, cu 10 minute înainte de încheierea primei părți.

Mai întâi, Ivan Perišić i-a pasat superb lui Andrej Kramarić, care a găsit colțul lung dintr-un unghi închis. Echipa lui Zlatko Dalić a preluat apoi conducerea opt minute mai târziu - o cursă directă a lui Josip Juranović urmată de o pasă l-a lăsat pe Marko Livaja în spațiul la marginea careului, iar actualul golgheter al Ligii croate a tras tare pe jos în dreapta lui Milan Borjan, reușind să îi ducă pe croați în avantaj la pauză.

John Herdman și-a instruit, fără îndoială, jucătorii săi să răspundă în a doua repriză, iar înlocuitorul Jonathan Osorio s-a apropiat agonizant de golul egalizator cu un șut bun, chiar la începutul reprizei secunde.

Portarii celor două echipe au făcut schimb de parade frumoase, respingând loviturile lui Kramarić și Jonathan David. Perišić și Kramarić au combinat din nou pentru o nouă reușită a atacantului de la Hoffenheim, care de data aceasta a reușit să îl învingă pe Milan Borjan.

Croația a avut timp să își mărească și mai mult avantajul în prelungiri, când Mislav Oršić a profitat de o greșeală a lui Kamal Miller și i-a oferit mingea lui Lovro Majer pentru o finalizare simplă.

Victoria extinde seria de invincibilitate a Croației la opt meciuri în toate competițiile și va avea nevoie doar de o remiză cu Belgia pentru a se califica în optimi, în timp ce Canada părăsește turneul cu un meci înainte de final. Canadienii vor aborda meciul cu Marocul în căutarea primului lor punct la Cupa Mondială din istorie, după ce au pierdut la 0 toate cele trei meciuri din grupă la Mexic, în cadrul primei participări pentru națională la o Cupă Mondială, în 1986.

Clasamentul Grupei F
Flashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ivan Perišić (Croația)

Cifrele lui Perisic contra Canadei

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici și comentariu audio Croația - Canada

Min 90+6: Final de partidă! Croația învinge Canada cu 4-1.

Statisticile partidei
Opta by Stats Perform

Min 90+6: Canadienii, aproape de autogol prin Miller.

Min 90+4: Gool Croația! Orsic scapă singur cu portarul după o gafă uriașă a lui Miller. Atacantul îi pasează lui Majer, care îndeplinește o simplă formalitate, introducând balonul în poarta goală.

Majer închide tabela de marcaj din pasa lui Orsic
AFP

Min 90+3: Șutul lui Junior Hoilett trece pe lângă poartă.

Min 90: Partida se prelungește cu 6 minute suplimentare.

Min 90: Orsic trage pe poartă. Balonul este reținut cu ușurință de Borjan.

Min 86: Triplă schimbare la Croația: intră Orsic, Majer și Pasalic, ies Perisic, Modric și Kovacic.

Min 85: Modric și Miller primesc cartonașul galben după o încăierare.

Min 82: Perisic trage din afara careului. Mingea se duce însă departe.

Min 78: Borjan salvează miraculos două încercări de a înscrie semnate de Perisic și Brozovic.

Min 77: Hoilett trimite un șut departe de poartă.

Min 73: Mută și Canadienii: David și Hutchinson părăsesc terenul. Au intrat Cavallini și Adekugbe.

Min 72: Schimbare pentru Croația: intră Vlasic în locul lui Kramaric.

Min 70: Gool Croația. Kramaric înscrie dintr-o centrare primită de la Perisic. Atacantul reușește astfel dubla.

Kramaric face dubla cu o nouă reușită
AFP

Min 62: Canadienii schimbă din nou: intră Hoilett în locul lui Laryea.

Min 60: Schimbare la Croația: intră Petkovic în locul lui Livaja.

Min 56: Lovren ia un cartonaș galben după un duel anterior cu David.

Min 56: Este rândul lui Livakovic să aibă o paradă spectaculoasă, la un șut al lui Jonathan David. Mingea este respinsă în corner.

Min 54: Borjan își salvează echipa cu o intervenție fantastică în fața unui șut de la 11m trimis de Kramaric, după o pasă primită de la Modric. Mingea iese în corner.

Min 52: Buchanan vede primul cartonaș galben al partidei.

Min 49: Osorio semnează prima mare ocazie pentru Canada în repriza secundă. Șutul acestuia trece puțin pe lângă poarta lui Livakovic.

Min 46: Canada efectuează o dublă schimbare: intră Kone și Osorio, în locul lui Larin și Eustaquio.

Min 46: Începe repriza secundă. Canadienii au lovitura de start.

Min 45+5: Se încheie prima repriză! Croația - Canada 2-1 la pauză.

Statisticile primei părți

Min 45+2: Croații continuă să atace. Kramaric trimite un șut departe de poartă din marginea careului.

Min 45: De la margine sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 44: Gool Croația! Livaja înscrie cu un șut din marginea careului și îi duce pe croați în avantaj.

Livaja îl învinge pe Borjan cu un șut puternic pe jos
AFP

Min 36: Gool Croația! Kramaric egalează după o pasă bună primită în careu de la Perisic.

Kramaric aduce egalarea
AFP

Min 35: Borjan blochează un șut trimis de Livaja. Mingea iese în corner pentru croați.

Min 29: Canada obține o lovitură liberă după un fault comis de Lovren asupra lui Davies.

Min 26: Kramaric pătrunde în careu și înscrie, însă de la margine se semnalizează o poziție de offside în care se afla Livaja, cel care i-a oferit pasa decisivă.

Min 22: Kovacic pătrunde în centru și pasează pentru Livaja, atacantul nu reușește însă să preia în careu.

Min 18: Buchanan și Larin combină frumos în careul advers, portarul Livakovic reușește însă să rețină mingea, îndepărtând pericolul.

Min 17: Șansă pentru croați. Borjan respinge o centrare venită din flancul stâng, apoi Perisic nu poate prelua o minge care vine spre el în interiorul careului.

Min 15: Davies primește o pasă bună în interiorul careului, însă Lovren reușește să recupereze balonul.

Min 11: Ivan Perisic obține un corner după ce încercarea sa de a centra a fost blocată.

Min 9: Laryea interceptează mingea într-o poziție periculoasă, însă jocul este oprit după ce atacantul se afla în offside.

Min 7: Croații se aruncă un atac. Centrarea deviată a lui Kramaric este reținută cu ceva emoții de portarul canadian Borjan.

Min 2: Gool Canada! Davies deschide scorul cu o lovitură de cap la prima fază de poartă, din centrarea lui Buchanan.

Davies înscrie cel mai rapid gol de la Cupa Mondială, în minutul 2
AFP
Davies înscrie cu o lovitură puternică de cap
AFP

Min 1: Centralul Matonte Cabrera fluieră începutul partidei. Croații au lovitura de start.

Echipele de start:

Flashscore

Croația: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa - 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic, 8. Mateo Kovacic - 14. Marko Livaja, 9. Andrej Kramaric, 4. Ivan Perisic ( 90).

Canada: 18. Milan Borjan - 2. Alistair Johnston, 5. Steven Vitoria, 4. Kamal Miller - 22. Richmond Laryea, 13. Atiba Hutchinson (căpitan; 58), 7. Stephen Eustaquio, 19. Alphonso Davies - 11. Tajon Buchanan, 20. Jonathan David, 17. Cyle Larin.

Selecționerul a considerat că echipa sa, în care au fost prezenți doar patru jucători din finala Cupei Mondiale 2018, "s-a temut de greșeli", și ca atare a terminat 0-0 în primul meci cu Maroc, reușind doar două șuturi pe poartă în această întâlnire.Această remiză fără goluri a fost a treia de la actuala Cupă Mondială, după ce la ediția din 2018 din Rusia s-a înregistrat una singură în tot turneul.

Croația și-a prelungit seria de invincibilitate a la șapte meciuri (V5, E2), deși a fost pentru prima dată din 2006 încoace când nu a reușit să înscrie în ultimele 12 partide de la Cupa Mondială! Cu Belgia care stă la pândă înaintea ultimului meci din grupă, vicecampioana din 2018 și a 12-a națiune din clasamentul FIFA știe că nu-și poate permite alte greșeli dacă vrea să repete performanța de acum patru ani, iar Marko Livaja și Domagoj Vida așteaptă să vadă dacă Dalić va dori să își schimbe echipa de start.În calea croaților se află Canada, țară aflată pe locul 41 în clasamentul FIFA, cele două echipe întâlnindu-se acum pentru prima dată în istoria lor.

Selecționata lui John Herdman nu a reușit să marcheze în meciul de deschidere a turneului, irosind 21 de șuturi, inclusiv un penalty ratat de Alphonso Davies, în timpul unei înfrângeri la limită, 1-0 în fața favoritei Belgia.

Antrenorul știe că echipa sa va trebui să fie mult mai eficientă dacă vrea să înscrie primul gol din istoria sa la Cupa Mondială, ca să nu mai vorbim de obținerea primei victorii. Bilanțul lor general este acum J4, Î4, după ce au pierdut toate cele trei meciuri disputate în Mexic în 1986, în ceea ce a fost singura lor participare anterioară la un turneu final.

Herdman a declarat totuși că este "mândru" de jucătorii săi pentru prestația lor împotriva Belgiei, afirmând că "au arătat că se ridică la nivelul așteptărilor pentru această competiție".

Jucători de urmărit:

Căpitanul Croației, Luka Modrić, a marcat cinci goluri în ultimele 13 apariții internaționale, extinzându-și recordul la 20 de victorii din 23 de apariții cu gol pentru țara sa (E3). În ceea ce-i privește pe adversari, Cyle Larin este cel mai bun marcator din toate timpurile pentru naționala ”frunzei de arțar”, cu 25 de goluri în 55 de selecții.

Statistică interesantă:

Croația nu a pierdut niciodată al doilea meci din grupe la o Cupă Mondială (V4, E1).

Trivia Cupa Mondială:

Prin apariția la acest turneu, croatul Modrić a devenit primul om care a jucat la Cupa Mondială și la Campionatul European în trei decenii diferite.