Croația - Belgia 0-0. Remiza albă îi duce pe croați în optimi/Ratări uriașe pentru Lukaku

Croația și Belgia au remizat în ultima rundă din Grupa F
Croația și Belgia au remizat în ultima rundă din Grupa FOpta by Stats Perform/AFP
Croația și Belgia joacă joi după-amiază meciul decisiv din cadrul grupei F a unei Cupe Mondiale pline de răsturnări de situație.

Generația de aur a Belgiei își pierde strălucirea odată cu eliminarea de la Cupa Mondială

Croația ajunge în faele eliminatorii ale Cupe Mondiale după o remiză albă care a eliminat Belgia.

După ce a deschis scorul în patru din ultimele cinci meciuri disputate împotriva unor națiuni clasate în primele 10 locuri în clasamentul mondial al FIFA, Croația a fost la un pas de a prelua conducerea foarte devreme și împotriva Belgiei. Ivan Perišić a fost la câțiva centimetri de a doborî recordul pentru cel mai rapid gol din istoria CM, cu mai puțin de 10 secunde după fluierul de start, când șutul său puternic a trecut puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții lui Courtois. În timp ce vestea care se răspândea pe stadion că Marocul a preluat conducerea împotriva Canadei, deja eliminată, Yannick Carrasco a creat prima ocazie a Belgiei, însă Dominik Livaković s-a opus deschiderii de scor.

Conștient că doar o victorie ar fi suficientă pentru a trece în fazele eliminatorii, Marocul dublându-și avantajul, diavolii roșii i-au dat mari emoții lui Roberto Martínez în prima repriză, când Carrasco l-a doborât în careu pe Andrej Kramarić, iar arbitrul Anthony Taylor a dictat penalty.

Ulterior, centralul a revenit asupra deciziei după ce VAR a sugerat un offside în care a fost surprins atacantul Kramaric la începutul fazei.

Conștientă că un punct ar fi fost suficient pentru a-și consolida locul în optimile de finală, Croația a început cu brio repriza secundă, Thibaut Courtois fiind nevoit să facă o serie de parade spectaculoase pentru a împiedica echipa lui Zlatko Dalić să preia conducerea. În ciuda introducerii lui Romelu Lukaku la începutul reprizei secunde, Belgia a rămas doar cu niște mari ocazii în apropierea orei de joc, în timp ce se îndrepta spre o demoralizatoare eliminare din faza grupelor de la turneu.

Din nerericire pentru belgieni, Lukaku a ratat două mari ocazii chiar la primele sale atingeri de balon. O lovitură de cap, un șut care a ajuns în bară și din nou o lovitură de cap care trece puțin deasupra porții goale în urma unei ieșiri nefericite a lui Livakovic au fost primele semne care au arătat Belgiei că poate înscrie un gol care să o ducă în optimi.

În finalul partidei, Romelu Lukaku ajunge tot el să fie autorul unei imense ratări, după o centrare bună interceptată în fața porții mai mult goale.

Deși clasată pe locul 2 mondial în clasamentul Fifa, Belgia a părăsit competiția, adunând 4 puncte în trei partide. De cealaltă parte, croații au terminat pe locul 2 și se pregătesc pentru partida cu adversarul din optimi, care va veni din Grupa E.

Clasamentul Grupei F

Croația a încheiat Grupa F pe locul 2, cu 5 puncte
Croația a încheiat Grupa F pe locul 2, cu 5 puncteFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Joško Gvardiol (Croația)

Cifrele lui Gvardiol în partida cu Belgia
Cifrele lui Gvardiol în partida cu BelgiaOpta by Stats Perform/AFP

Urmărește pe Flashscore desfășurarea meciului Canada - Maroc

Statistici și comentariu audio Croația - Belgia

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Min 90+5: Final de meci! Belgienii părăsesc competiția, Croații merg mai departe la Cupa Mondială!

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+2: Croații schimbă: intră Majer în locul lui Kovacic.

Min 90: Partida se prelungește cu 4 minute.

Min 90: Ocazie majoră din nou pentru Lukaku. Atacantul nu reușește să trimită mingea în poarta goală, încercând să preia cu pieptul. Balonul este respins.

Min 87: Meunier iese, intră Eden Hazard pentru Belgia.

Min 87: O nouă ratare imensă a lui Lukaku, după un șut trimis de Meunier.

Min 85: De Bruyne obține un corner pentru belgieni, în urma unui pressing constant făcut de jucătorii diavolilor.

Min 81: Juranovic primește o pasă foarte bună în careu și vrea să scoată mingea într-o poziție de finalizare pentru un coechipier. Din nefericite, niciun coleg de-al croatului nu se afla în careu.

Min 78: Sosa respinge în corner o centrare periculoasă a lui De Bruyne

Min 76: Petkovic nu reușește să intercepteze o pasă bună trimisă în careu de Perisic.

Min 72: Belgia efectuează o dublă modificare: ies Carrasco și Dendoncker, intră Doku și Tielemans.

Min 68: Modric interceptează o minge trimisă în careu de Petkovic. Execuția croatului nu are însă putere, astfel încât Courtois reține cu ușurință.

Min 67: Dendoncker vede primul cartonaș galben al partidei, după o intrare dură asupra lui Kovacic.

Min 64: Dublă schimbare la Croația: ies Livaja și Kramaric, intră Petkovic și Pasalic.

Min 63: Greșeală imensă a lui Livakovic! Portarul iese greșit la o centrare trimisă de De Bruyne. Lukaku lovește cu capul, însă balonul trece pe deasupra porții.

Lukaku ratează șansa de a deschide scorul pentru Belgia
Lukaku ratează șansa de a deschide scorul pentru BelgiaAFP

Min 60: Ocazie imensă pentru belgieni. Carrasco este blocat după o incursiune în careu, mingea sare la Lukaku, iar atacantul belgian șutează puternic spre poartă. Balonul nimerește bara și iese în out.

Min 58: Belgienii schimbă din nou: Thorgan Hazard intră în locul lui Trossard.

Min 55: Courtois apără din nou! De data aceasta, Modric a fost cel care l-a pus la încercare pe goalkeeperul belgian.

Min 54: Courtois salvează un șut trimis de Brozovic.

Min 51: Un atac al belgienilor îl găsește la finalizare pe De Bruyne. Șutul mijlocașului trece mult peste poartă.

Min 50: Kovacic trimite un șut pe poartă din afara careului. Courtois plonjează și respinge în corner.

Min 49: Lukaku semnează prima ocazie de când a intrat pe teren. Lovitura de cap a puternicului atacant belgian este reținută de Livakovic.

Min 48: Gvardiol respinge o centrare foarte bună trimisă de De Bruyne.

Min 46: Belgienii efectuează și o primă schimbare: Lukaku a intrat în locul lui Mertens.

Min 46: A început repriza a doua! Belgienii au startul de la mijlocul terenului.

Min 45+4: Final de primă repriză. Croația și Belgia intră la cabine la egalitate, 0-0.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+4: Ocazii la poarta belgienilor, în final de primă repriză. Juranovic încearcă un voleu, mingea se duce însă departe.

Min 45: De la margine sunt arătate 4 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 45: Sosa trimite un șut departe de poartă, din afara careului.

Min 42: Leandro Dendoncker pătrunde periculos în suprafața de pedeapsă și trimite în fața porții. Atacanții belgieni nu reușesc însă să intercepteze balonul.

Min 33: Marko Livaja reia cu capul o centrare venită de la Sosa, de pe flancul stâng. Mingea se duce departe de poartă.

Min 29: Modric a fost surprins într-o poziție de offside.

Min 25: Witsel încearcă un șut de la mare distanță. Mingea este respinsă de fundașii croați.

Min 18: Decizie finală - penalty-ul se anulează! Kramaric a fost surprins într-o poziție de offside.

Min 17: Anthony Tailor amână execuția și merge să consulte VAR-ul.

Min 16: Modric se pregătește să execute lovitura de pedeapsă. Croatul este față în față cu Courtois, colegul său de la Real Madrid.

Min 15: Croații obțin un penalty, după o intervenție neglijentă în careu a lui Carrasco.

Min 13: Incursiune superbă a lui De Bruyne, care îi pasează lui Mertens. Atacantul belgian trage însă departe de poarta lui Livakovic.

Min 11: Mertens intră în careu din flancul drept și trimite o centrare periculoasă, recepționată de Carrasco. Șutul acestuia este respins în corner.

Min 10: Carrasco intră în careu și încearcă șutul. Fundașii croați reușesc să respingă.

Min 9: Trossard este faultat la mijlocul terenului. Belgienii beneficiază de o lovitură liberă.

Min 7: Brozovic obține o lovitură liberă în urma unui duel cu Axel Witsel

Min 1: Ivan Perisic are o primă șansă să marcheze. Șutul croatului trece pe lângă poartă.

Min 1: Centralul Anthony Taylor fluieră startul partidei. Croații au startul.

Echipele de startFlashscore

Croația: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa - 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic, 8. Mateo Kovacic - 14. Marko Livaja, 9. Andrej Kramaric, 4. Ivan Perisic.

Selecționer: Zlatko Dalic.

Rezerve: 12. Ivo Grbic, 23. Ivica Ivusic - 2. Josip Stanisic, 3. Borna Barisic, 5. Martin Erlic, 7. Lovro Majer, 13. Nikola Vlasic, 15. Mario Pasalic, 16. Bruno Petkovic, 17. Ante Budimir, 18. Mislav Orsic, 24. Josip Sutalo, 25. Luka Sucic, 26. Kristijan Jakic.

Belgia: 1. Thibaut Courtois - 15. Thomas Meunier, 2. Toby Alderweireld, 5. Jan Vertonghen - 21. Timothy Castagne, 19. Leander Dendoncker, 6. Axel Witsel, 11. Yannick Carrasco - 7. Kevin De Bruyne (căpitan), 17. Leandro Trossard - 14. Dries Mertens.

Selecționer: Roberto Martinez.

Rezerve: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels - 3. Arthur Theate, 4. Wout Faes, 8. Youri Tielemans, 9. Romelu Lukaku, 10. Eden Hazard, 16. Thorgan Hazard, 20. Hans Vanaken, 22. Charles De Ketelaere, 23. Michy Batshuayi, 24. Lois Openda, 25. Jeremy Doku, 26. Zeno Debast.

Preview

Înaintea acestei runde, ambele echipe sunt în cărți pentru calificarea în optimi, cu mențiunea că sunt puține șanse ca ele se meargă mai departe împreună. Asta pentru că în celalalt meci al grupei, Marocul are o misiune ceva mai ușoară în fața Canadei.

Croația a început acest turneu greoi, remizând 0-0 cu Maroc, dar a continuat cu o frumoasă victorie cu 4-1 împotriva Canadei ceea ce înseamnă ca echipa este în creștere.

Băieții lui Zlatko Dalić trebuie să fie foarte atenți cum vor începe acest joc, deoarece golul primit de la Alphonso Davies în minutul 2 a fost al doilea gol primit în primele zece minute, în ultimele patru meciuri. Totuși, faptul că sunt neînvinși în aceste meciuri sugerează că primirea unui gol devreme nu este întotdeauna o catastrofă pentru Croația.

Belgia a fost norocoasă să învingă Canada cu 1-0 în meciul de debut, dar a pierdut cu 2-0 în fața Marocului în cea de-a doua partidă, rezultat care ar fi provocat revolte la Bruxelles, Anvers și chiar la Amsterdam. Presiunea de pe teren și din tribună va crește din nou pentru belgieni, mai ales că îi vor avea în față pe vicecampionii mondiali.

Managerul Belgiei, Roberto Martínez, a declarat că echipa sa a jucat împotriva Marocului cu "teama de a nu pierde", o mentalitate departe de a fi ideală, mai ales știind că o înfrângere va duce la eliminarea Belgiei de la turneu.

Totuși, cele două victorii din ultimele jocuri directe ar putea să le dea belgienilor mai multă încredere, ei fiind echipa nevoită să deschidă jocul, având în vedere că o remiză le-ar fi folositoare doar în cazul în care Marocul nu câștiga în fața Canadei.

Jucători de urmărit

Croația nu a pierdut în ultimele nouă jocuri în care a marcat Andrej Kramarić, inclusiv meciul cu Canada, în care atacantul lui Hoffenheim a reușit o dublă. Pe de altă parte, Romelu Lukaku a marcat golul victoriei ultima dată când aceste două echipe s-au întâlnit.

Statistică interesantă

Croația a marcat prima în patru din ultimele cinci meciuri împotriva unor echipe clasate în prezent pe primele zece locuri în clasamentul FIFA.

Trivia de la Cupa Mondială

În 2018, Croația a devenit prima echipă care a ajuns în finala Cupei Mondiale după ce în cele trei meciuri anterioare a ajuns în prelungiri.