Camerun - Brazilia 1-0. Africanii obțin o victorie de palmares în ultimele minute

Camerun învinge Brazilia în minutele de prelungire, după golul lui Aboubakar
Camerun învinge Brazilia în minutele de prelungire, după golul lui AboubakarOpta by Stats Perform/AFP
Camerun reușește să învingă Selecao în ultimele minute ale partidei, printr-un gol marcat de Aboubakar. Deși părăsesc competiția, africanii își trec în cont o victorie de palmares în fața unei naționale a Braziliei care nu a fost spectaculoasă în această partidă.

Camerun a devenit prima echipă africană care învinge Brazilia la o Cupă Mondială, după reușita din ultimele minute a lui Vincent Aboubakar.

Speranța Camerunului de a avansa în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale pentru prima dată în 32 de ani a depins de o victorie împotriva Braziliei, de cinci ori campioană, care a făcut nouă schimbări în primul 11 după ce s-a calificat mai devreme pentru a zecea oară consecutiv din grupe la un turneu final.

Un adevărat record pentru brazilieni, venit după o victorie târzie cu 1-0 în fața Elveției. Selecționata Seleção, cu un prim 11 destul de mult schimbat, s-a apucat rapid să își mențină seria de 100% de victorii în Grupa G, când Fred a trimis o centrare către Gabriel Martinelli, iar lovitura de cap a atacantului a fost respinsă de Devis Epassy.

Șansa nu a descurajat prea mult o echipă a Camerunului care și-a propus să câștige pentru prima dată în istorie un meci final din faza grupelor la o ediție Cupei Mondiale.

O primă ocazie a venit după o centrare puternică a lui Nouhou Tolo, care l-a ținut în alertă pe Ederson, portarul brazilian reușind să devieze. În ciuda faptului că nu a văzut prea mult mingea, Camerun a fost aproape de a conduce la pauză, Bryan Mbeumo devenind primul jucător care a tras la țintă împotriva Braziliei în Grupa G, când lovitura sa de cap a fost respinsă acrobatic de Ederson.

Ocaziile din final au dat încredere Camerunului, iar Aboubakar a tras din prima un șut peste poartă la câțiva centimetri de bară.

După ce au marcat toate cele trei goluri de la Cupa Mondială după pauză, Brazilia a început să pună presiune, iar șutul din unghi al lui Martinelli a fost din nou respins peste transversală de Epassy. Ambele echipe au avut jumătăți de ocazie pe final, iar Camerun a dat lovitura de grație când Aboubakar a reluat cu capul centrarea lui Jerome Mbekeli, dar a fost eliminat pentru a doua oară pentru că și-a scos tricoul în timpul festivităților.

Camerun a făcut o demonstrație curajoasă pentru a învinge o Brazilie de mâna a doua, dar totuși talentată, însă victoria nu a fost suficientă pentru a împiedica eliminarea timpurie a ”leilor neîmblânziți” de la Cupa Mondială.

Brazilia a amenințat de câteva ori poarta africană, însă a părut dezorganizată după primirea golului. Decizia lui Tite de a odihni jucători cheie s-ar putea dovedi fructuoasă în fazele eliminatorii.

Selecao va întâlni Coreea de Sud în optimi. Meciul se joacă pe 5 decembrie de la ora 21:00.

Clasamentul Grupei G

Brazilia termină pe primul loc în Grupa G, la egalitate de puncte cu Elveția
Brazilia termină pe primul loc în Grupa G, la egalitate de puncte cu ElvețiaFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Vincent Aboubakar (Camerun)

Cifrele lui Aboubakar în meciul cu Brazilia
Cifrele lui Aboubakar în meciul cu BraziliaOpta by Stats Perform/AFP

Urmărește live text din cealaltă partidă a Grupei G, Serbia - Elveția

Statistici și comentariu audio live Camerun - Brazilia

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Min 90+10: Final de partidă! Camerun obține o victorie de palmares în fața Braziliei.

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+9: Bruno Guimaraes primește în fața porții și trage peste. Din nou ocazie mare pentru brazilieni.

Min 90+8: Ocazie mare din nou pentru Brazilia. Marquinhos recentrează cu capul în careu. Martinelli lovește rău cu capul și trimite peste poartă.

Min 90+7: Pedro reia cu capul o centrare a lui Marquinhos. Execuția este slabă și Epassy prinde ușor balonul.

Min 90+3: Aboubakar vede al doilea cartonaș galben și este eliminat după ce și-a dat jos tricoul după gol.

Aboubakar vede cartonașul roșu după înscrierea golului
Aboubakar vede cartonașul roșu după înscrierea goluluiAFP

Min 90+2: Goool Camerun! Aboubakar reușește să înscrie pentru africani! Atacantul reia cu capul în plasă o centrare bună venită din flancul drept, de la Mbekeli

Aboubakar îl învinge pe Ederson și înscrie pentru Camerun
Aboubakar îl învinge pe Ederson și înscrie pentru CamerunAFP

Min 90: De la margine sunt arătate 9 minute suplimentare pentru această partidă.

Min 90: Martinelli centrează periculos. Fundașii resping în corner.

Min 89: Pedro se întoarce în careu și încearcă șutul. Mingea se duce departe de poartă.

Min 86: Epassy reține un balon care nu a putut fi controlat în careu de Bruno Guimaraes.

Min 85: Camerunezii schimbă: iese Ngamaleu, intră Mbekeli.

Min 84: Bruno Guimaraes primește o pasă bună de la Raphinha, însă nu reușește să trimită balonul pe spațiul porții.

Min 81: Aboubakar primește un cartonaș galben după ce oprește o cursă periculoasă a lui Martinelli.

Min 80: Aboubakar încearcă un șut din unghi. Dani Alves respinge în corner.

Min 79: Schimbare la Brazilia: Raphinha intră în locul lui Antony.

Min 78: Ntcham trimite un șut puternic pe spațiul porții, după o acțiune pornită de Toko Ekambi pe flancul stâng. Ederson reține execuția.

Min 73: Bruno Guimaraes trage de la marginea careului. Mingea se duce departe de transversală.

Min 72: Antony încearcă o combinație în careu cu Pedro. Mingea iese în out de poartă.

Min 68: O nouă schimbare în tabăra cameruneză: Ntcham intră în locul lui Kunde.

Min 66: Everton intră în careu, însă este blocat excelent de un fundaș camerunez.

Min 64: Mută și brazilienii: iese Gabriel Jesus, intră Pedro.

Min 64: Schimbare la Camerun: iese Mbeumo, intră Toko Ekambi.

Min 63: Martinelli centrează în careu. Camerunezii resping.

Min 58: Un nou corner pentru brazilieni, în urma unui șut din unghi trimis de Antony și deviat de portarul camerunez.

Min 57: Eder Militao preia și șutează din careu. Epassy împinge cu emoții balonul în corner.

Min 56: Brazilia pleacă pe contraatac și ratează o nouă șansă, prin Martinelli. Șutul atacantului este respins în corner de Epassy.

Min 55: Schimbări în tabăra brazilienilor: ies Alex Telles, Fred și Rodrygo, intră Marquinhos, Bruno Guimaraes și Everton Ribeiro.

Min 54: Kunde încearcă un șut de la mare distanță. Mingea se duce departe.

Min 53: Pericol la poarta lui Epassy. Portarul reține mingea după o incursiune periculoasă a lui Rodrygo.

Min 51: Aboubakar semnează prima ocazie a camerunezilor din această repriză secundă. Șutul atacantului trece pe lângă bara din dreapta.

Min 48: Jocul este oprit, după ce Alex Telles s-a prăbușit la pământ și are nevoie de intervenția medicilor.

Min 47: Bremer acordă un corner camerunezilor după ce respinge un balon din propriul careu.

Min 46: Camerun – Brazilia se reia cu repriza a doua! Africanii încep mingea de la mijlocul terenului.

Min 45+4: Final de primă repriză! Camerun și Brazilia intră la egalitate la cabine, 0-0.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+3: Paradă senzațională a lui Ederson în fața lui Mbeumo, la o lovitură puternică de cap trimisă pe poartă de mijlocașul african.

Parada spectaculoasă a lui Ederson
Parada spectaculoasă a lui EdersonAFP

Min 45+2: Rodrygo primește o pasă din corner, însă șutul său ajunge doar în plasa laterală exterioară a porții cameruneze.

Min 45+2: Martinelli are o acțiune pe cont propriu și trimite puternic pe poartă din marginea careului. Epassy respinge mingea de sub bară. Balonul se duce în corner.

Min 45: Prima repriză se prelungește cu 4 minute suplimentare.

Min 44: Antony nu poate intercepta o pasă prea puternică trimisă de Rodrygo.

Min 38: Antony trimite un șut pe poartă din flancul drept, după un atac periculos al Braziliei. Epassy reține balonul.

Min 34: Dani Alves trage peste transversală din lovitură liberă.

Min 32: Rodrygo obține o nouă lovitură liberă. Collins Fai vede și el cartonașul galben pentru un fault din spate comis asupra atacantului brazilian.

Min 28: Rodrygo obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună și un cartonaș galben pentru Pierre Kunde.

Min 25: Martinelli intră în careu și trimite în fața porții. Camerunezii resping.

Min 22: Fred reia din careu și trage puternic. Mingea este deviată în corner.

Min 21: Ederson respinge o centrare bună trimisă de Chuopo-Moting.

Min 20: Chuopo-Moting pătrunde periculos în careul brazilienilor. Fundașii îl blochează și îndepărtează pericolul.

Min 14: Ocazie mare pentru Brazilia: Martinelli reia cu capu pe spațiul porții. Epassy respinge spectaculos în corner.

Min 7: Cartonaș galben pe are îl încasează Eder Militao, după un fault dur la mijlocul terenului.

Min 6: Nouhou Tolo vede primul cartonaș galben al partidei, după un atac dur la Antony.

Min 2: Un prim atac periculos al brazilienilor, prin incursiunea lui Antony în banda dreaptă. Camerunezii resping mingea.

Min 1: Centralul Ismail Elfath fluieră începutul partidei! Brazilienii încep de la mijlocul terenului.

Camerun: 16. Devis Epassy - 19. Collins Fai, 24. Enzo Ebosse, 4. Christopher Wooh, 25. Nouhou Tolo - 15. Pierre Kunde, 8. Andre Zambo Anguissa - 20. Bryan Mbeumo, 13. Eric Maxim Choupo-Moting, 6. Nicolas Ngamaleu - 10. Vincent Aboubakar (căpitan).

Selecționer: Rigobert Song.

Rezerve: 1. Simon Ngapandouetnbu - 2. Jerome Ngom Bekeli, 3. Nicolas Nkoulou, 5. Gael Ondoua, 7. Georges-Kevin Nkoudou, 9. Jean Pierre Nsame, 11. Christian Bassogog, 12. Karl Toko Ekambi, 14. Samuel Oum Gouet, 17. Olivier Mbaizo, 18. Martin Hongla, 21. Jean-Charles Castelletto, 22. Jules Ntcham, 26. Souaibou Marou.

Brazilia: 23. Ederson - 13. Daniel Alves (căpitan), 14. Eder Militao, 24. Bremer, 16. Alex Telles - 8. Fred, 15. Fabinho - 19. Antony, 21. Rodrygo, 26. Gabriel Martinelli - 18. Gabriel Jesus. Selecționer: Tite.

Rezerve: 1. Alisson Becker, 12. Weverton - 3. Thiago Silva, 4. Marquinhos, 5. Casemiro, 7. Lucas Paqueta, 9. Richarlison, 11. Raphinha, 17. Bruno Guimaraes, 20. Vinicius Junior, 22. Everton Ribeiro, 25. Pedro.

Preview

Speranțele Camerunului de a ieși din grupă la Cupa Mondială pentru prima dată în 32 de ani, au fost menținute în viață de o revenire entuziasmantă împotriva Serbiei în ultima partidă, Leii Neîmblânziți revenind de la 3-1 pentru a termina la egalitate 3-3.

Cu toate acestea, cvintupla campioană AFCON nu are de ales și va trebui să joace la victorie în ultimul meci al Grupei G, dar chiar și așa va avea nevoie de un rezultat favorabil în meciul dintre Serbia și Elveția.

Ca și cum situația nu era destul de dificilă, nicio echipă africană nu a mai învins Brazilia de aproape două decenii.

De fapt, victoria Camerunului cu 1-0 în Cupa Confederațiilor FIFA din 2003 în fața Seleção rămâne singura dată când o echipă din regiunea CAF a învins Brazilia sau nu a primit gol de la sud-americani - actualul selecționer Rigobert Song fiind căpitanul echipei din acea zi!

O victorie greu muncită cu 1-0 împotriva Elveției, grație golului din final al lui Casemiro, a asigurat calificarea Braziliei în faza eliminatorie.Traseul Seleção spre un nou titlu mondial - al șaselea din toate timpurile, un record - ar putea rămâne perfect, fără remize în faza grupelor sau lovituri de departajare.

Așa au stat lucrurile atât în 1970, cât și în 2002, când Mário Zagallo și Luiz Felipe Scolari au fost artizanii acelor triumfuri fără cusur.Acest din urmă succes face parte, de asemenea, din ceea ce reprezintă deja un record de zece Cupe Mondiale la care Brazilia a câștigat grupa din care a făcut parte.

Este de așteptat ca antrenorul Tite să ducă acest record la 11 după meciul cu cea mai slab clasată echipă din Grupa G în topul FIFA, dar el ar putea opta să odihnească unii dintre principalii jucători.

Asta pentru că la doar câteva zile distanță, Brazilia îi va întâlni fie pe câștigătorii din 1950, Uruguay, fie o echipă a Ghanei care marchează foarte mult, fie pe câștigătorii Euro 2016, Portugalia. Pe de altă parte, Brazilia a învins Camerun cu o marjă de trei goluri în ambele întâlniri anterioare de la Cupa Mondială (1994 și 2014).

Duelul cheie:

Deși patru dintre ultimele sale șase goluri au fost unele prin care s-a deschis scorul, Eric Choupo-Moting a egalat Serbia și a permis Camerunului să evite egalarea recordului de nouă înfrângeri consecutive la turneul final, un record vechi de 64 de ani care aparține Mexicului. Principalul său adversar va fi portarul brazilian Alisson, care ar putea încheia grupa fără gol primit - un lucru reușit de doar alți trei portari în acest secol înainte de actualul turneu!

Statistică interesantă:

Brazilia a marcat exact de trei ori în cinci dintre cele șapte victorii anterioare la Cupa Mondială în fața adversarilor africani.

Trivia Cupa Mondială: Pentru cel puțin încă patru ani, Didi (1954), Jairzinho (1970) și Romário (1994) vor rămâne în mod garantat singurii brazilieni care au marcat în fiecare meci din grupele unei faze finale postbelice cu 16+ echipe (1954-prezent).