Cupa Franței: PSG câștigă pe final partida cu Chateauroux, echipă din liga a treiaFlashscore
PSG întâlnește în Cupa Franței o codașă din liga a treia, Chateauroux.

Statistici Chateauroux - PSG 1-3

Deși a pornit această partidă ca și favorită certă, PSG a întâmpinat dificultăți în partida cu Chateauroux. Oaspeții au reușit să deschidă scorul în minutul 13, când șutul lui Ekitike a lovit bara și a intrat în plasă.

Gazdele au reușit să egaleze surprinzător în minutul 37. Șutul lui Thio Ntolla a fost deviat și l-a surprins pe Keylor Navas, care nu a mai putut interveni. Chateauroux, echipă clasată pe locul 14 în liga a treia franceză, a reușit să păstreze rezultatul până la pauză.

Statistici prima repriză
Statistici prima repriză Flashscore

Replica gazdelor a fost una foarte bună, parizienii reușind să marcheze golul „izbăvirii” abia în minutul 79, prin Carlos Soler. PSG a reușit să mai puncteze încă o dată în primul minut din prelungiri. Fundașul Juan Bernat a stabilit scorul final în urma unei faze colective.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Așa cum a fost anunțat încă dinaintea partidei, mai mulți jucători de bază nu se află în lotul PSG pentru acest meci. Printre absenți se numără Donnarumma, Hakimi, Mbappe, Neymar și Messi.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

PSG: Navas, Mukiele, Marquinhos, Bitshiabu, Bernat, Gharbi, Vitinha, Zaire-Emery, Sarabia, Soler, Ekitike.

Rezerve: Rico, Letellier, Ramos, Ruiz, Danilo, Kari, Housini.

Rezultate Cupa Franței

Pau FC - Montpellier 2-1

Pau FC, formație din al doilea eșalon francez, a reușit să producă surpriza zilei în Cupa Franței. Pau a eliminat prim divizionara Montpellier la capătul unui meci dramatic. Gazdele au reușit să marcheze golul calificării în minutul 81.

Strasbourg - Angers 0-0, d.p. 4-5

În meciul dintre ultimele două clasate ale Ligue 1 a fost nevoie de penalty-uri pentru a se stabili echipa calificată. La capătul celor 120 de minute rezultatul a fost egal, 0-0. Oaspeții de la Angers au fost mai concentrați și au reușit să se impună cu 4-5.

Grenoble - Nimes 1-0

Paris FC - Valenciennes 3-1