CSU Oradea a pierdut acasă în FIBA Europe Cup

CSU Oradea a încheiat o serie de 13 victorii consecutive
CSU Oradea a încheiat o serie de 13 victorii consecutiveProfimedia
CSM CSU Oradea a fost învinsă clar de formația poloneză Anwil Wloclawek, cu scorul de 91-73 (19-22, 24-20, 22-14, 26-17), miercuri seara, în Oradea Arena, într-un meci din Grupa L a competiției masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Echipa orădeană a încheiat astfel o serie de 13 victorii consecutive în campionat și FIBA Europe Cup.

CSM CSU Oradea venea după un succes de prestigiu în deplasare, 82-80 cu Brose Bamberg.

Echipa antrenată de Cristian Achim a avut avantaj după primul sfert (22-19), iar la jumătatea meciului era condusă la un punct (42-43). Polonezii au dominat a doua repriză a partidei și s-au impus fără emoții, la o diferență de 18 puncte.

Cei mai buni oameni ai gazdelor au fost Mark Ogden, 18 puncte, 9 recuperări, Nikola Markovic, 18 p, 7 rec, și Donatas Tarolis, 14 p, 6 rec.

În alt meci din grupă, Brose Bamberg a învins în deplasare echipa cipriotă Keravnos BC cu 90-87.

Anwil Wloclawek conduce în clasament, cu 4 puncte, urmată de CSM CSU Oradea, 3 puncte, Brose Bamberg, 3 puncte, Keravnos BC, 2 puncte.

CSM CSU Oradea va disputa următorul meci pe 11 ianuarie, în deplasare cu Keravnos BC.