CSM București a învins-o clar pe Rapid în Cupa României

CSM București a învins-o clar pe Rapid în Cupa RomânieiCSM București
CSM București a învins-o clar pe CS Rapid București, cu scorul de 31-24 (13-14), luni, în Sala Polivalentă din Capitală, în capul de afiș al optimilor de finală ale Cupei României la handbal feminin.

CSM București - Rapid București 31-24

Rapid, campioana en titre, a început foarte bine și a condus cu 8-4 (min. 16), a avut apoi avantaj de șase goluri, 13-7 (22), dar la pauză avansul echipei antrenate de Carlos Viver a fost de un singur gol, 14-13.

Repriza secundă a aparținut în întregime ”tigroaicelor”, care au întors scorul de la 13-15 (31) la 21-15 (44), cu opt goluri consecutive. Rapid a reușit să echilibreze disputa, dar nu s-a mai apropiat pe tabelă.

Elizabeth Omoregie și Emilie Hegh Arntzen au marcat câte 8 goluri pentru CSMB, deținătoarea trofeului, Cristina Neagu 6, Siraba Dembele Pavlovic 4, Alexandra Dindiligan 2, Crina Pintea 2 și Malin Larsen Aune 1.

Pentru Rapid au înscris Orlane Kanor 5 goluri, Eliza Buceschi 4, Lorena Ostase 3, Estevana Polman 3, Jennifer Gutierrez Bermejo 3, Albertina Kassoma 3, Alexandra Badea 2 și Alicia Fernandez Fraga 1.

Programul complet al optimilor de finală din Cupa României:

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud - SCM Râmnicu Vâlcea (Complex Sportiv Polivalent Unirea, miercuri 17:30)

CS Activ Prahova Ploiești - CS Dacia Mioveni 2012 (Sala Olimpia - Ploiești, joi 17:30)

CSU Ştiința București - ACS Liviu Rebreanu Turda (Sala Elite - București, 12:30)

CSM Roman - CSM Slatina (Sala Sporturilor - Roman, 11:00)

CSM Corona Brașov - CSM Galați (Sala ”Dumitru Popescu-Colibași” - Brașov, 18:00)

CSM Târgu Jiu - CS Măgura Cisnădie (Sala Sporturilor - Târgu Jiu, 18:00)

HC Dunărea Brăila - SCM Gloria Buzău (Sala Polivalentă Danubius - Brăila, 18:00).