CSA Steaua Bucureşti a pierdut acasă în sferturile EHF European Cup

CSA Steaua Bucureşti a pierdut acasă în sferturile EHF European CupProfimedia
CSA Steaua Bucureşti a fost învinsă de echipa islandeză Valur Reykjavik, cu scorul de 36-35 (18-14), duminică seara, la Chiajna, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiției masculine de handbal EHF European Cup.

Valur a controlat meciul de la un capăt la altul, Steaua fiind de doar trei ori la egalitate, 30-30, 31-31, 32-32.

Oaspeții au condus în prima repriză şi la şase goluri, 13-7, iar la pauză au avut avans de patru goluri pe tabelă, 18-14. În min. 45, vizitatorii încă aveau patru goluri avans, 28-24, după care Steaua a reuşit egalarea, însă insularii au smuls victoria pe final.

Pentru Steaua au marcat Alexandru Tărîță 7 goluri, Valentin Ghionea 6, Gabriel Sebastian Burlacu 5, Krsto Milosevic 4, Ovidiu Irimia 4, Ciprian Şandru 4, Nemanja Grbovic 3, Sabin Constantina 1 și Milan Popovic 1.

Ionuț Iancu a apărat 13 şuturi (27,08%).

Manşa secundă va avea loc pe 30 martie, la Reykjavik.