Cremonese obține prima victorie în campionat din acest sezon în fața Romei lui Mourinho

Cremonese a învins AS Roma cu scorul de 2-1
Cremonese a învins AS Roma cu scorul de 2-1Profimedia
Cremonese s-a impus pe teren propriu în fața lui AS Roma, scor 2-1, în cadrul rundei cu numărul 24 din Serie A.

Cremonese a început energic partida de Stadio Giovanni Zini. Surpriza din această etapă avea să vină încă din minutul 17, când tânărul atacant Frank Tsadjout a deschis scorul cu o execuție spectaculoasă.

La pauză, gazdele conduceau cu 1-0. Chiar la începutul reprizei secunde, AS Roma a început din nou cu stângul. Antrenorul Jose Mourinho a fost eliminat de centralul Piccinini din cauza protestelor.

Nu mai puțin de 5 schimbări au efectuat giallorossi până în minutul 68, iar golul egalizator avea să vină la scurt timp, Spinazzola egalând pentru 1-1.

Finalul de partidă a fost unul de coșmar pentru romani, întrucât Cremonese a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Era minutul 83, când Ciofani a punctat de la punctul cu var și a stabilit scorul final al partidei.

Internaționalul român Vlad Chiricheș, revenit după accidentare, a fost introdus pe teren la un minut după ce echipa sa a înscris golul câștigător.

În urma eșecului, AS Roma rămâne pe locul 5, ratând șansa de a le egala la numărul de puncte pe Inter și AC Milan (47 de puncte).

Pentru Cremonese a fost primul succes obținut în campionat în această stagiune. Jucătorii lui Davide Ballardini nu mai sunt ultimii în Serie A, Cremonese adunând 12 puncte și devansând-o pe Sampdoria.

Statistici Cremonese - AS Roma 2-1