Copa del Rey: Elche, eliminată de o formație de liga a 3-a/Villarreal și Valencia câștigă la scor

Espanyol a câștigat în prelungiri duelul cu Celta Vigo
Espanyol a câștigat în prelungiri duelul cu Celta VigoAFP
Marți, 3 ianuarie, au avut loc 7 partide din cadrul șaisprezecimilor Cupei Regelui din Spania. Dacă Villarreal și Valencia au trecut la scor de Cartagena și La Nucia, divizionare din ligile inferioare, Elche a fost eliminată de Ceuta, formație din liga a 3-a.

Cartagena - Villarreal 1-5

Meciul care a înregistrat cele mai multe goluri din runda șaisprezecimilor. Interesant de menționat este faptul că în prima repriză a fost marcat un singur gol, iar reușita nu a aparținut celor de la Villarreal. La pauză, Cartagena, formație de liga a 2-a, conducea cu 1-0, după reușita lui Pablo Vazquez Perez din minutul 39.

În startul celei de-a doua reprize, elevii lui Quique Setien au început să ia în serios duelul. Tânărul mijlocaș Baena a egalat în minutul 49, olandezul Danjuma ducând-o în avantaj pe Villarreal câteva minute mai târziu. Morales, ultimul jucător sosit la ”submarinul galben”, a înscris și el în minutul 60, după ce inițial a ratat de la 11 metri la aceeași fază.

Părea că oaspeții și-au potolit pofta de goluri, însă în finalul jocului Villarreal avea să mai înscrie de două ori, prin nigerianul Chukwueze (min 85) și Capoue (min 90).

Cu 5 reușite în cea de-a doua repriză, Villarreal s-a impus categoric pe terenul divizionarei secunde Cartagena.

Espanyol - Celta Vigo 3-1

Singura partidă care a avut nevoie de încă două reprize suplimentare pentru a desemna un câștigător. De asemenea, a fost poate cel mai echilibrat meci din această fază a Cupei Regelui, întrucât vorbim despre două formații care evoluează în LaLiga.

Celta Vigo a intrat cu un avantaj de 1-0 la pauză, grație unei reușite semnate de Paciencia în minutul 15.

În repriza secundă, Espanyol a reușit să înscrie tot la scurt timp după reluarea jocului, prin Puado, care a punctat în minutul 53.

În primele 90 de minute, scorul era 1-1, astfel încât partida a fost prelungită cu două reprize suplimentare, acolo unde Espanyol a făcut diferența și a arătat o formă fizică mai bună. Gazdele au înscris în fiecare dintre cele două reprize de prelungiri, prin Darder (min 97) și Melamed (min 118).

Celta Vigo a rămas în 10 oameni din minutul 112, când Marchesin a văzut al doilea galben și a fost eliminat.

La Nucia - Valencia 0-3

Liliecii și-au făcut viața ușoară încă din debutul meciului în fața unei formații venite din liga a 3-a. Kluivert a deschis scorul încă din minutul 3 al întâlnirii, iar la pauză Valencia intra la cabine cu un avantaj de două goluri, după reușita lui Moriba din minutul 31.

În cea de-a doua repriză, Duro avea să facă 3-0 în minutul 72 și să semneze ultimul gol al unei întâlniri în care Valencia a fost net superioară în fața divizionarei din liga a 3-a.

Ceuta - Elche 1-0

Cu siguranță, vorbim despre cea mai mare surpriză din această rundă. Pe teren propriu, Ceuta, o formație care este pe ultimul loc în liga a 3-a, a jucat de la egal la egal cu Elche, echipa de pe ultimul loc din LaLiga. Dacă la capitolul șuturi spre poartă cele două echipe s-au apropiat, Elche a avut câștig de cauză doar atunci când a venit vorba despre cartonașele galbene încasate. Nu mai puțin de 4 cartonașe galbene au primit oaspeții în prima repriză, dar și un gol din penalty transformat de Rodri în minutul 44.

Elche a terminat partida în 10 oameni, Ponce fiind eliminat după ce a văzut al doilea galben încă din minutul 61. Scorul însă nu a avut de suferit, iar Ceuta merge mai departe în Cupa Regelui.

Gijon - Rayo Vallecano 2-0

Al doilea rezultat surpriză din această rundă. Vallecano, care ocupă locul 8 în LaLiga, este învinsă de Gijon, locul 13 în liga secundă.

Tânărul atacant sârb Milovanovic a adus victoria lui Gijon după pauză, când a marcat în minutele 57 și 88.

Levante - Getafe 3-2

Getafe se înscrie cu succes în seria echipelor care au produs o surpriză neplăcută fanilor, după ce a fost eliminată de Levante, echipă care ocupă locul 3 în liga a 2-a.

Deși marocanul Munir El Haddadi a dus-o în avantaj pe Getafe, grație golului înscris în minutul 34, oaspeții nu au reușit să păstreze scorul în deplasarea de la Levante.

Postigo a egalat pentru gazde în minutul 52, însă același El Haddadi a reușit dubla după doar 4 minute, ducând-o din nou în avantaj pe Getafe.

Nici de această dată nu a fost cu noroc, căci după alte 6 minute, defensiva oaspeților a cedat din nou, Munoz înscriind pentru 2-2.

În finalul meciului, Levante a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, transformată de brazilianul Wesley (min 90+1). Gazdele au demonstrat însă că pot ține de rezultat, deși în minutele de prelungire veteranul Vicente Iborra a fost eliminat, iar Levante a terminat partida în 10 oameni.

Cacereno - Real Madrid 0-1 - vezi statisticile partidei