City câștigă la scor de neprezentare cu Wolves. Haaland își trece în cont un nou hat-trickAFP
Manchester City a reușit o victorie categorică cu Wolves și pune presiune asupra liderului Arsenal. Haaland a marcat toate golurile partidei, acesta fiind al patrulea hattrick reușit de norvegian, care a marcat deja 25 de goluri pentru City.

Statistici Manchester City - Wolves 3-0

City a căutat un răspuns la comentariile dure ale lui Pep Guardiola din timpul săptămânii, însă prima repriză a fost lipsită de acțiuni de poartă. Posesia covârșitoare a lui City și-a făcut efectul cu cinci minute înainte de pauză, când Haaland a înscris cu capul, după o centrare a lui De Bruyne. Tot Haaland avea să înscrie și celelalte goluri (al doilea din penalty) și ultimul după o greșeală mare a portarului Jose Sa.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Gazdele au avut alte ocazii de a-și majora avantajul prin Mahrez și Gündoğan, dar tabela a rămas neschimbată. City a pierdut acum doar unul din ultimele 17 meciuri de acasă din Premier League, în timp ce o urmărește pe Arsenal, liderul clasamentului. În ceea ce privește Wolves, înfrângerea îi lasă în zona retrogradării, cu doar 17 puncte acumulate.

Flashscore Jucătorul Meciului: Erling Haaland (Man. City).

În cealaltă partidă a zilei, Leeds și Brentford au terminat la egalitate, scor 0-0.

Statistici Leeds - Brentford 0-0