Cinci goluri memorabile de la Cupa Mondială din 2022

Cinci goluri memorabile de la Cupa Mondială din 2022Profimedia
Lovituri libere, șuturi spectaculoase și voleuri acrobatice - AFP trece în revistă unele dintre cele mai memorabile goluri ale Cupei Mondiale 2022.

Richarlison - Brazilia

Brazilia - Serbia, Grupa G

Fără îndoială, cel mai acrobatic gol al turneului a venit după ce atacantul brazilian își pusese amprenta în Qatar, marcând golul de 1-0 pentru echipa sa în primul meci din grupă.

O centrare a lui Vinicius cu exteriorul a fost preluată de Richarlison cu piciorul stâng, iar acesta a înscris dintr-o foarfecă fenomenală, fiind unul dintre cele mai frumoase goluri de la Campionatul Mondial.

A fost un gol care l-a determinat pe un comentator să declare "Asta e Brazilia" și a sugerat că ar putea câștiga turneul dar, în ciuda altor câteva momente de magie, au fost eliminați în optimi de Croația.

Salem Al-Dawsari - Arabia Saudită

Argentina - Arabia Saudită, Grupa C

Un gol uluitor care a produs cel mai neașteptat rezultat! Arabia Saudită a învins Argentina lui Messi în meciul de deschidere al grupei C, cu scorul de 2-1.

Al-Dawsari a reușit să dribleze apărarea și s-a întors brusc în careu, de unde a trimis un șut imparabil la colțu șung.

A fost un gol care i-a înnebunit de bucurie pe comentatorii arabi și îi va asigura lui Al-Dawsari, în vârstă de 31 de ani, faima pe viață, dar Argentina a reușit să își revină din șocul provocat și să ajungă în finală.

Wout Weghorst - Țările de Jos

Olanda - Argentina, sferturi de finală

Nu a fost spectaculos și nu a fost nevoie de o tehnică extraordinară, dar golul egalizator al lui Wout Weghorst din minutele de prelungiri (90+11) a reprezentat un moment dramatic pentru Argentina.

Condusă cu 2-1 și fără prea mult timp la dispoziție, Țările de Jos au primit o lovitură liberă foarte aproape de poarta adversă. Argentina a aliniat un zid defensiv de cinci oameni, iar olandezii au plasat un zid de trei oameni alături.

Dar, în loc de mult așteptata execuți a lui Teun Koopmeiners, acesta i-a oferit o pasă lui Weghorst, care a ieșit din zidul olandez și s-a întors pentru a trimite mingea în poartă și a forța prelungirile.

Goncalo Ramos - Portugalia

Portugalia - Elveția, optimi de finală

Selecționerul Portugaliei, Fernando Santos, a luat marea decizie de a-l lăsa pe bancă pe Cristiano Ronaldo, iar în locul său l-a introdus atacantul de 21 de ani de la Benfica, care a debutat abia într-un amical de dinaintea turneului.

Dar alegerea lui Santos s-a dovedit inspirată, Ramos a adus Portugalia în avantaj în minutul 17 cu un șut fulminant cu stâgnul.

Mingea a trecut pe lângă portarul elvețian Yann Sommer, care aproape că a rămas fără reacție. Ramos nu s-a oprit și a continuat să înscrie, reușind un hattrick în victoria cu 6-1.

Vezi Video aici.

Luis Chavez - Mexic

Mexic - Arabia Saudită, Grupa C

Au fost foarte puține goluri de la distanță la această Cupă Mondială și nici din lovituri libere nu au fost prea multe, dar Luis Chavez ne-a demonstrat cum se execută de la distanță.

De la peste 25 de metri, Chavez a bătut perfect lovitura liberă și a înscris un gol fantastic.

S-a dovedit a fi în zadar, deoarece Mexicul a fost eliminat în ciuda faptului că i-a învins pe saudiți cu 2-1 în ultimul meci din grupă, dar Chavez a arătat cum se execută o lovitură liberă.