Christian Atsu și povestea unui gol tragic. ”Avea la ora 23 zbor spre Istanbul, dar s-a răzgândit”

Christian Atsu și povestea unui gol tragic
Christian Atsu și povestea unui gol tragicAFP
Atacantul ghanez de 31 de ani, Christian Atsu, a fost găsit mort sâmbătă sub dărâmăturile cutremurului care a avut loc în Turcia. Fotbalistul a fost găsit după 12 zile, deși la un moment dat unele informații îl dădeau în viață.

Atsu juca pentru echipa turcă Hatayspor din septembrie, după ce se transferase de la actuala echipă a lui Marius Sumudică, Al-Raed. Atacantul nu prinsese decât 40 de minute în acest sezon, iar perioada de transferuri era încă deschisă. În ziua în care s-a cutremurat pământul, el nu trebuia să se mai afle în Hatay. Totuși, un gol l-a făcut să se răzgândească.

Hatayspor juca pe terenul lui Kasimpasa, în etapa a 23-a a campionatului Turciei, într-un veritabil derby pentru evitarea retrogradării. Introdus în minutul 82 al partidei, la scorul de 0-0, ghanezul avea să schimbe soarta acestui joc. În al 7-lea minut al prelungilor, Atsu a executat excelent o lovitură liberă, cu pământul, și a adus victoria echipei sale. Asta după ce oaspeților li se refuzase un penalty clar câteva minute mai devreme. Hatayspor obținea o victorie dramatică, depășindu-și contracandidata și urcând pe locul 14 în clasament.

Ieri, cu o zi înainte de confirmarea decesului, Fatih Ilek, directorul sportiv al clubului turc, a dezvăluit că povestea tragediei lui Christian Atsu ar fi putut fi evitată dacă nu ar fi fost acel gol. Nemulțumit de numărul mic de minute jucate, Atsu a cerut să plece de la echipă și se pregătea să părăsească orașul chiar în noaptea de 5 februarie.

"Înainte de meciul cu Gaziantep, Christian Atsu i-a cerut antrenorului câteva zile să-și găsească o echipă unde să poată juca mai mult, iar cererea i-a fost acceptată. Urma să fie convocat pentru meciul cu Kasimpasa și apoi să părăsească orașul. Avea deja un bilet de avion cumpărat, dar s-a răzgândit după gol. Avea un zbor la ora 23.00 spre Istanbul, de unde urma să zboare în Franța pentru a se întâlni cu familia. A renunțat la planurile sale și într-una dintre cele mai fericite zile din viața sa a fost surprins de cutremur", a explicat Ilek pentru Radyospor.

Peste câteva ore, blocul în care acesta locuia singur, la etajul al 9-lea, avea să se prăbușească, lăsând în urmă o soție și doi copii. Anumite informații cum că Atsu ar fi fost găsit în viață au început să circule săptămâna trecută, dar au fost ulterior dezmințite.

Legenda lui Chelsea, John Terry, a fost printre primii care i-au adus un omagiu, postând o fotografie a fostului său coechipier, alături de mesajul: ”RIP my friend”.

Atsu a jucat 60 de meciuri pentru naționala Ghanei, marcând chiar la debutul său, în 2012, la vârsta de 20 de ani. A făcut parte din lotul țării sale la Cupa Mondială din Brazilia 2014 și la Cupa Africii pe Națiuni în 2015, marcând două goluri, și ajutându-și echipa să ajungă în finală, unde a pierdut la loviturile de departajare în fața Coastei de Fildeș. În ciuda eșecului, Atsu a fost numit jucătorul turneului.

Atsu a fost transferat de Chelsea în 2013, dar nu a prins prea multe minute, fiind împrumutat pe la diferite echipe în următorii patru ani, printre care și Newcastle, în 2016, unde a contribuit la promovarea echipei în Premier League. În sezonul următor, Atsu a fost transferat definitiv de ”zebre”, unde a rămas în următorii patru ani. S-a alăturat turcilor de la Hatayspor anul trecut, după o scurtă perioadă petrecută în Arabia Saudită.

Ibrahim Kwarteng, un prieten de-al lui Atsu din Ghana, a declarat pentru Associated Press că îl cunoștea pe jucător ca o persoană căreia îi plăcea să ajute oamenii din țara sa natală.

Kwarteng conduce o organizație care îi ajută pe cei condamnați pentru infracțiuni mici să obțină un loc de muncă și să-și refacă viața și, potrivit acestuia, Atsu era cel mai mare sponsor al său, ajutând la construirea unui orfelinat în Ghana și a unui centru de screening pentru depistarea cancerului sân.