Chelsea, pas greșit pe teren propriu. Everton a egalat în ultimele minute

Chelsea, pas greșit pe teren propriu. Everton a egalat în ultimele minuteAFP
Chelsea a fost ținută în șah acasă de Everton, scor 2-2, într-un meci disputat sâmbătă în etapa a 28-a din Premier League, în care oaspeții au smuls în minutul 89 un punct foarte important în lupta lor pentru a evita retrogradarea.

Toate golurile au fost marcate în repriza a doua. Chelsea, care venea după trei victorii consecutive în toate competițiile, a condus cu 1-0 și 2-1, în urma golurilor lui Joao Felix (minutul 52) și Havertz (76, penalty). Primul gol al lui Everton a fost reușit de Abdoulaye Doucoure în minutul 69. Rezerva Ellis Simms a stabilit scorul final în penultimul minut al timpului regulamentar.

În clasament, Chelsea este pe locul 10, cu 38 de puncte după 27 de jocuri. Everton are 26 de puncte după 26 de jocuri și se află provizoriu pe locul 15, la 2 puncte de zona retrogradării.