CFR părăsește Conference League după remiza albă din Gruia cu Lazio

Lazio o elimină pe CFR în 16-imile Conference League
Lazio o elimină pe CFR în 16-imile Conference LeagueProfimedia
Manșa retur dintre CFR și Lazio s-a încheiat cu scorul de 0-0, rezultat în urma căreia formația lui Dan Petrescu părăsește competiția UEFA Conference League în faza 16-imilor de finală.

România rămâne astfel fără reprezentană în Europa, după ce Lazio merge mai departe în faza optimilor după dubla cu CFR Cluj.

Practic, am putea spune faptul că eșecul clujenilor s-a instalat în ultimul minut al primei reprize de pe Stadio Olimpico, în meciul tur, când apărarea dezorganizată a CFR-ului a fost luată prin surprindere la o fază fixă executată de Lazio. Immobile a înscris unicul gol din cele două partide.

În partida de joi seară, cele mai mari ocazii ale clujenilor au fost semnate de kosovarul Krasniqi, ale căror finalizări nu au găsit din păcate spațiul porții lui Maximiano.

Cel mai bun jucător al CFR-ului a fost, fără îndoială, portarul Simone Scuffet, care a avut un reflex uluitor la 2 lovituri consecutive trimise de Vecino, uruguayanul fiind inițial blocat și de Cristi Manea.

În finalul partidei, mijlocașul central Muhar a fost eliminat, clujenii fiind nevoiți să încheie în 10 oameni.

Yeboah a irosit și el o șansă bună pentru CFR, însă atacantul nu a găsit spațiul porții după o centrare bună venită din flancul drept de la Braun.

Lazio merge mai departe în faza optimilor de finală UEFA Conference League, în timp ce CFR își încheie aventura europeană din acest sezon.

Statistici CFR - Lazio 0-0

LIVE TEXT: Cele mai importante evenimente

Min 90+5: Final de partidă! CFR este eliminată din competiție după remiza albă din Gruia cu Lazio.

Min 90+4: Bîrligea obține un corner pentru CFR.

Min 90+2: Basic trimite un șut de la distanță. Mingea trece puțin deasupra porții.

Min 90+1: Scuffet interceptează o centrare venită de la Basic.

Min 90: De la margine sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această partidă.

Min 88: Yeboah nu poate trimite periculos o minge recepționată după centrarea lui Braun.

Min 86: Casale respinge bine o centrare trimisă de Petrila.

Min 77: CFR rămâne în 10 oameni. Muhar vede al doilea cartonaș galben după o intrare întrârziată asupra lui Immobile.

Min 71: Situație controversată. Centralul oprește un contraatac promițător pentru CFR, după ce fundașii centrali ai lui Lazio, Casale și Gila, s-au ciocnit, iar Casale a avut nevoie de intervenția medicilor.

Min 64: Ocazii imense pentru Lazio. Manea și Scuffet o salvează pe CFR, după o ploaie de șuturi trimise de jucătorii formației italiene.

Min 61: Janga respinge de pe linia porții o minge trimisă foarte bine direct din corner de către Luis Alberto.

Min 61: Kolinger respinge în corner un atac al lui Lazio.

Min 54: Krasniqi primește mingea într-o poziție favorabilă, însă nici de această dată nu reușește să trimită pe poartă.

Min 53: Scuffet respinge un balon trimis bine din corner de Luis Alberto.

Min 46: Manea încearcă un șut de la distanță. Mingea se duce departe de poarta lui Maximiano.

Min 46: Start în repriza secundă! Italienii încep de la mijlocul terenului.

Min 45+2: Final de primă repriză în Gruia! CFR și Lazio intră la cabine la egalitate, scor 0-0.

Statisticile primei reprize
Statisticile primei reprizeFlashscore

Min 45: De la margine sunt arătate 2 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 37: Immobile primește un cartonaș galben pentru simulare, după ce s-a prăbușit în careul lui CFR.

Min 31: Muhar obține un corner pentru CFR, după ce șutul său a fost deviat de apărarea lui Lazio.

Min 28: Ocazie bună și pentru Lazio. Felipe Anderson trimite o centrare în careu, Immobile luftează, iar balonul ajunge la Basic, care trimite în out de poartă.

Min 20: Ocazie mare pentru CFR. Casale greșește o pasă în careul lui Lazio, iar balonul ajunge la Krasniqi. Kosovarul îl driblează pe Gila și trimite foarte aproape de poartă cu piciorul stâng.

Min 17: Scuffet respinge în corner o minge trimisă cu o lovitură de cap de Luis Alberto.

Min 13: Janga încearcă să trimită un șut din întoarcere, însă defensiva lui Lazio respinge balonul.

Min 10: Krasniqi obține o primă lovitură de colț pentru CFR.

Min 5: Șutul lui Luka Romero se duce departe de poarta lui Scuffet.

Min 1: A începutul duelul dintre CFR și Lazio. Clujenii au lovitura de start.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Deși a jucat cu un om în plus din minutul 15, CFR Cluj a pierdut manșa tur cu Lazio cu 1-0.

Dan Petrescu a spus că Lazio are 90% șanse la calificare, însă a promis că echipa va da totul pentru a obține calificarea în optimi

De cealaltă parte, Maurizio Sarri a spus că vremea de la Cluj i-a afectat pe jucătorii săi. "Echipa a fost afectată de condițiile meteo, dar, având în vedere situația de acum două săptămâni, mă așteptam la ceva mai rău", a declarat Sarri cu o zi înaintea meciului. Joi, la ora meciului (19:45), la Cluj-Napoca vor fi în jurul a 6 grade.

Forma celor două echipe
Forma celor două echipeFlashscore

CFR Cluj are 8 înfrângeri în 11 meciuri împotriva echipelor italiene (V2, E1). Unul dintre cele două succese este chiar împotriva lui Lazio (în sezonul 2019/2020). Clujenii au câștigat cinci din ultimele șase meciuri disputate pe teren propriu în Conference League, fiecare dintre acestea fiind fără gol primit.

Rezultate meciuri directe
Rezultate meciuri directeFlashscore

Lazio a câștigat doar o singură dată în ultimele 15 meciuri europene în deplasare (E5, Î9). În plus,  italienii nu au nicio victorie în deplasare în Europa în acest sezon (E1, Î2).

Jucători indisponibili: CFR nu va putea conta în acest meci pe Yuri și Boateng. De cealaltă parte, Sari nu îi va putea folosi pe Pedro (accidentat) și Patric (suspendat). În schimb, în tabăra lui Lazio revine Luka Romero. Milinkovic-Savic nu s-a antrenat luni după ce a acuzat probleme gastrointestinale, însă mai mult ca sigur va fi apt de joc joi.