Boston Celtics se impun în prelungiri în meciul inaugural al finalei Estului

Boston Celtics s-a impus în prelungiri
Boston Celtics s-a impus în prelungiriAFP
Boston Celtics a avut nevoie de o revenire pe final de meci pentru a forța prelungirile în fața celor de la Indiana Pacers, înainte de a obține o victorie cu 133-128 în primul meci al finalei Conferinței Est, marți.

Jaylen Brown, de la Boston, a înscris o aruncare de trei puncte cu 6,1 secunde înainte de final pentru a egala scorul la 117-117 și a duce meciul în prelungiri.

Apoi, Jayson Tatum a reușit o aruncare de trei puncte crucială în finalul meciului pentru a împinge Celtics spre victorie și un avantaj de 1-0 în seria cel mai bun din șapte meciuri.

Tatum a fost cel mai bun marcator pentru Boston cu 36 de puncte, dintre care 10 în prelungiri, adunând 12 recuperări și patru pase decisive, Brown reușind 26 de puncte, iar Jrue Holiday 28.

Indiana, care a revenit de mai multe ori în meci de la deficite mari, a fost condusă de Tyrese Haliburton, cu 25 de puncte, 10 pase decisive și trei recuperări, iar Pascal Siakam a reușit 24 de puncte, șapte pase decisive și 12 recuperări.

Brown a fost departe de a fi mulțumit de prestația celor de la Boston, care au avut aproape o săptămână de pauză după victoria cu 4-1 în seria cu Cleveland.

"O mulțime de suișuri și coborâșuri, nu cred că am jucat cel mai bine", a declarat Brown, triplu All Star.

"Aproape că am pierdut meciul pe teren propriu. Așa că trebuie să ieșim și să fim mai buni", a adăugat el.

Antrenorul principal al lui Pacers, Rick Carlisle, a declarat că este de vină pentru că a permis celor de la Celtics să ducă meciul în prelungiri.

"Înfrângerea este în totalitate din vina mea", a spus el.

"Cu 10 secunde rămase din timpul regulamentar, ar fi trebuit să luăm timp de odihnă, să avansăm mingea și să găsim o modalitate de a o băga în teren, să înscriem o aruncare liberă sau două și să închidem meciul.

"Dar nu s-a întâmplat așa și am făcut și alte greșeli", a adăugat el, referindu-se la multele posesii pierdute ale echipei.

"Știm că am făcut greșeli și acesta este un aspect pe care trebuie să îl rezolvăm", a spus Carlisle.

"Am fost o echipă rezistentă și cu o mentalitate dură aproape toată a doua jumătate a anului, dar trebuie să continuăm cu asta și să ne întoarcem aici joi seara".