SCM 'U' Craiova s-a calificat în faza a doua a grupelor FIBA Europe Cup

SCM 'U' Craiova învins-o pe CSO Voluntari cu scorul de 74-60
SCM 'U' Craiova învins-o pe CSO Voluntari cu scorul de 74-60FIBA Europe Cup
SCM ''U'' Craiova s-a calificat în faza a doua a grupelor competiției masculine de baschet FIBA Europe Cup, după ce a întrecut-o pe CSO Voluntari cu scorul de 74-60 (28-11, 13-20, 19-10, 14-19), miercuri seara, în deplasare, la Ploiești, în Grupa H.

Debutanta SCM ''U'' Craiova s-a impus în toate cele patru meciuri din grupă și cu o nouă victorie și-ar asigura și câștigarea grupei.

Echipa antrenată de ucraineanul Vitali Stepanovski a început în forță, cu un prim sfert adjudecat la o diferență de 17 puncte, iar apoi cele două formații au oscilat în evoluțiile lor, câștigând sferturile alternativ.

Formația din Bănie s-a impus clar în cele din urmă, la o diferență de 14 minute.

Internaționalul român Giordan Watson a fost cel mai bun jucător de la oaspeți, cu 24 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive. Milivoje Mijovic s-a remarcat cu 11 p, 8 rec, Shawn Hopkins a adăugat 10 p, iar Topias Palmi, 8 p, 5 rec, 4 pd.

De la vicecampioana României s-au remarcat Maurice Watson, 14 p, 6 rec, 3 pd, Tekele Cotton, 12 p, 4 rec, Toddrick Gotcher, 12 p, 3 rec.

În celălalt meci al grupei, HAKRO Merlins Crailsheim a dispus de Norrkoping Dolphins cu 95-64.

SCM ''U'' Craiova este liderul grupei, cu 8 puncte, urmată de HAKRO Merlins Crailsheim, 6 puncte, CSO Voluntari, 5 puncte, Norrkoping Dolphins, 5 puncte. Primele două clasate se califică în faza a doua a grupelor.

În penultima etapă, pe 23 noiembrie, sunt programate meciurile SCM ''U'' Craiova - HAKRO Merlins Crailsheim și Norrkoping Dolphins - CSO Voluntari.

Vezi aici statisticile în meciul SCM U Craiova - CSO Voluntari.