Bătaie generală la meciul de baschet Real Madrid-Partizan. Arbitrii au fluierat finalul mai repede

Yabusele, peste Exum (stânga)
Yabusele, peste Exum (stânga)Profimedia
Cel de-al doilea meci din playoff-ul Euroligii dintre Real Madrid și Partizan s-a încheiat cu victoria sârbilor cu 80-95, după ce arbitrii au decis să pună capăt partidei în urma unei bătăi generale pe teren, când mai rămăsese un minut și 40 de secunde de joc.

Real Madrid - Partizan 80-95

În așteptarea confirmării oficiale din partea Euroligii, Real Madrid a pierdut din nou în fața sârbilor și ar trebui să câștige următoarele trei meciuri, primele două la Belgrad, pentru a fi în Final Four-ul competiției continentale. În cazul în care ar pierde doar una, ar fi eliminată.

Incidentul a izbucnit când Llull s-a apărat cu mai mult elan decât de obicei la Punter, care s-a năpustit asupra lui. De aici a pornit o încăierare generală, în cadrul căreia Yabusele l-a prins de gât pe Exum și l-a aruncat la podea. Multe alte lovituri și incidente au avut loc în cadrul încăierării generale.

În urma acesteia, după mai bine de 10 minute de discuții, arbitrii au decis că meciul nu mai poate continua în siguranță și că partida se va încheia cu scorul de pe tabela de marcaj, 80-95, deși mai era 1 minut și 40 de secunde până la final.

"Nu este o imagine frumoasă, nici pentru Real Madrid și nici pentru Partizan. Așa ceva nu trebuie să se mai întâmple", a concluzionat sârbul Zeljko Obradovic (Partizan).

Cel de-al treilea meci al barajului este programat marțea viitoare, la Belgrad.

21 de jucători descalificați

"Euroliga condamnă cu fermitate evenimentele care au avut loc la finalul meciului. Astfel de evenimente nu reprezintă valorile de respect pe care liga și cluburile sale le promovează și pe care sportul de baschet le întruchipează", este mesajul transmis de Euroligă în urma incidentelor de la Madrid.

Meciul s-a încheiat cu 21 dintre cei 24 de jucători descalificați. De asemenea, în urma altercației s-au raportat o rană gravă la buză și o ruptură de tendon la degetul de la picior.