Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a pierdut dramatic acasă în Euroligă

Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe ocupă locul 6 în clasamentul grupei
Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe ocupă locul 6 în clasamentul grupeiProfimedia
ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a fost învinsă dramatic de echipa spaniolă Casademont Zaragoza, cu scorul de 69-68 (11-19, 16-15, 16-17, 17-9, 9-8), miercuri seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa A a Euroligii feminine de baschet.

Campioana României a fost aproape de a obține a doua sa victorie în cea mai importantă competiție intercluburi, însă a încheiat cu un eşec la diferență de un singur punct, la fel cum câştigase săptămâna trecută.

Sepsi-SIC a început foarte bine şi a condus cea mai mare parte a timpului, însă ibericele au recuperat ecartul în ultimul sfert, echipa covăsneană egalând când mai erau 41 de secunde din timpul regulamentar, iar apoi au ratat coşul victoriei.

Cu 26 de secunde rămase din prelungiri, Casademont s-a desprins la 68-66, Morgan Green a ratat o aruncare de trei puncte, după care oaspetele au obținut două aruncări libere, fructificând una dintre ele. Courtney Range a marcat ultimul coş al meciului, însă de doar două puncte, victoria revenind echipei oaspete.

Borislava Hristova, cu 28 de puncte şi 4 recuperări, a fost MVP-ul echipei gazdă, Morgan Green a contribuit cu 12 p, 6 pase decisive, Courtney Range a adăugat 10 p, 5 rec, iar Masa Jankovic, 8 p, 11 rec.

Sepsi-SIC ocupă pentru moment locul 6 în clasament, cu 9 puncte, urmată de LDLC ASVEL Feminin Lyon, 9 puncte, Polski Cukier AZS UMCS Lublin, 8 puncte (un meci mai puțin).

Echipa din Sfântu Gheorghe va juca următorul meci pe 13 decembrie, în deplasare, cu echipa italiană Beretta Famila Schio.