U-BT Cluj-Napoca, la un singur pas de titlu în Liga Națională de baschet masculinU-BT Cluj-Napoca
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, deținătoarea titlului, este la un singur pas de câștigarea trofeului de campioană, după ce a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 81-62 (17-14, 21-15, 22-25, 21-8), joi, în Oradea Arena, în al cincilea meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin.

U” conduce cu 3-2 la general și mai are nevoie de o victorie pentru a câștiga un nou titlu, al optulea și al treilea consecutiv.

Clujenii aveau doar șase puncte avans înaintea ultimului sfert (60-54), dar au dominat categoric ultimele zece minute, impunându-se la o diferență de 19 puncte.

De la ”U” s-au remarcat Leonardo Simoes Meindl, cu 15 puncte, 6 recuperări, Karel Guzman Abreu, 12 p, 3 pase decisive, Emanuel Cățe, 11 p, 9 rec, Nemanja Gordic, 11 p, 4 pd.

Cei mai buni orădeni au fost Donatas Tarolis, cu 18 p, 3 rec, și Mark Anthony Ogden Jr, 13 p, 5 rec.

CSM CSU Oradea, cea mai bună echipă din sezonul regulat, a câștigat primele două meciuri ale finalei, pe teren propriu, cu 79-73 și 93-83, apoi ”U” s-a impus în următoarele două partide de la Cluj-Napoca, 80-70 și 86-80.

Finala se joacă după sistemul cel mai bun din șapte partide, următoarea, a șasea, fiind programată pe 28 mai, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.