CSU Sibiu, ultima calificată în semifinalele Ligii Naționale de Baschet

CSU Sibiu, ultima calificată în semifinalele Ligii Naționale de BaschetProfimedia
CSU Sibiu s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin după ce a învins-o pe CSO Voluntari cu scorul de 82-77 (15-23, 25-26, 21-14, 21-14), duminică, în deplasare, în ultimul meci al seriei.

CSU Sibiu s-a impus cu scorul de 3-2 la general, după ce a câștigat primul meci de la Voluntari, cu 92-78, l-a pierdut pe al doilea cu 70-94, a ieșit învingătoare cu 82-72 în prima partidă de al Sibiu, dar a pierdut-o pe a doua, cu 86-87, câștigând decisivul cu 82-77.

Ilfovenii au făcut o primă jumătate de meci foarte bună, intrând cu nouă puncte avans la pauză (49-40). Sibienii au controlat revenit însă în partea secundă, câștigând ultimele două sferturi cu scoruri simetrice, 21-14.

Gaston Whelan a fost MVP-ul oaspeților, cu 18 puncte, 4 recuperări, 9 pase decisive. Mouhamed Barro a reușit un double-double, cu 10 p, 11 rec, Daniel Manchon Crespo a contribuit cu 13 p, 6 rec, 5 pd, Rareș Cristian Uță, cu 14 p, 4 rec, iar Aurelian Gavriloaia a adăugat 11 p, 3 rec.

Cel mai bun de la ilfoveni a fost Watson Jr, cu 18 p, 8 rec, 4 pd. S-au mai evidențiat Dominic Anthony Morris, cu 13 p, 5 rec, și Rolland Torok, cu 12 p, 4 rec.

În semifinale, CSU Sibiu o va înfrunta pe CSM Oradea, primele meciuri fiind programate în orașul de pe Criș în zilele de 28 și 30 aprilie. Partidele se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide.

Cealaltă semifinală le opune pe U-BT Cluj-Napoca și CS Rapid București, primele partide având loc la Cluj-Napoca în zilele de 25 și 27 aprilie.

CSO Voluntari va juca pentru locurile 5-8 cu BC Timișoara, după sistemul cel mai bun din trei, vicecampioana de anul trecut urmând să joace acasă primul meci, pe 26 aprilie.