CM de baschet: Statele Unite părăsesc competiția! Două echipe europene își dispută titlul

SUA părăsesc Cupa Mondială după ce au pierdut în semifinale în fața Germaniei, scor 113-111AFP
Serbia a învins Canada cu 95-86, iar germanii s-au impus cu 113-111 în fața selecționatei SUA.

Finala Cupei Mondiale de baschet a fost decisă: Serbia și Germania se vor înfrunta pentru titlu.

În primele orele dimineții, Serbia a învins Canada cu 95-86, după ce a dominat tot meciul condusă de un super Bogdan Bogdanovic. Zilele trecute, sârbii învinseseră cu un categoric +19 și Lituania, singura echipă capabilă până acum să se impună în fața americanilor.

În continuare, a venit rândul Germaniei să facă un meci istoric împotriva Statelor Unite, deși naționala de peste ocean, plină de vedete, era considerată mare favorită. Cu toate acestea, germanii au făcut un meci excelent, rămânând în avantaj pe toată durata partidei.

Echipa SUA, formată din jucători din NBA, și-a revenit și s-a angajat într-un duel de la egal la egal cu nemțenii pentru a ajunge la pauză cu un avantaj minim de 60-59. A fost prima repriză cu cel mai mare număr de goluri într-o semifinală de FIBA World Cup.

Germania a controlat sfertul al treilea, preluând conducerea la finalul sfertului la 94-84 prin aruncarea de două puncte a lui Schroder. Eseul lui Wagner, cu nouă minute înainte de final, a mărit avantajul la 12 puncte.

Americanii au revenit în joc, anulând avantajul adversarilor, fundașul Anthony Edwards de la Minnesota Timberwolves reușind 23 de puncte pentru Statele Unite. Cu toate astea, Germania a rezistat, înscriind coșurile decisive cu 40 de secunde înainte de final și câștigând surprinzător cu 113-111. A fost o reușită istorică pentru germani, care au fost protagoniștii absoluți ai meciului.