Atletico Madrid a făcut ”set” cu Sevilla într-o seară specială pentru Cholo Simeone

Legenda Simeone a scris istorie la Atletico
Legenda Simeone a scris istorie la AtleticoProfimedia
Atletico Madrid a învins cu 6-1 pe Sevilla într-un meci din cadrul etapei a 26-a din LaLiga.

Depay a reușit o dublă în minutule 23 și 26, dar En Nesyri (39) de la oaspeți a fost cel care a stabilit scorul la pauză.

În repriza secundă, jucătorii lui Cholo Simeone s-au dezlănțuit marcând de patru ori prin Griezmann (53), Carrasco (69), Morata (76, 92), și ducând pe Atletico pe locul trei în clasament.

Înainte de startul partidei, antrenorul argentinian a fost premiat pe Estadio Metropolitano după ce a depășit recordul de 612 meciuri pe banca lui Atleti deținut de legendarul Luis Aragonez.

Simeone a preluat funcția de antrenor în decembrie 2011 și a câștigat cu Atletico două titluri de campioană a Spaniei, două titluri de Europa League, un trofeu Copa del Rey și a ajuns în două finale ale Ligii Campionilor, făcând din Atletico un club care se poate bate de la egal la egal cu granzii Barcelona și Real Madrid.

”Din prima mea zi ca jucător aici am știut că acesta este un club diferit. Și am știut că voi ajunge să antrenez aici", a spus Simeone, care și-a dezvăluit și secretul longevității sale pe banca madrilenilor: "Întotdeauna știi că te pot concedia mâine, iar asta te face să te concentrezi pe meciul pe care îl ai în față".