Argentina a învins El Salvador fără căpitanul Leo Messi pe teren

Argentina își sărbătorește victoria
Argentina își sărbătorește victoriaAFP
Naționala de fotbal a Argentinei, campioană mondială en-titre, a învins, în absența căpitanului său Lionel Messi, uşor accidentat, El Salvador, cu 3-0 într-un meci amical la Philadelphia, în SUA.

Fundașul Cristian Romero a deschis scorul în minutul 16, iar tabele a fost închisă de  Enzo Fernández în minutul 42 și Giovani Lo Celso în minutul 52

A fost o victorie facilă a Argentinei pe Lincoln Financial Field, casa echipei Philadelphia Eagles din NFL.

Messi, de opt ori câștigător al Balonului de Aur, care joacă acum la Inter Miami din Major League Soccer, a fost menajat la această partidă și nu va juca nici în amicalul  Argentinei cu Costa Rica de săptămâna viitoare de la Los Angeles.

Este ușor accidentat la un tendon de la genunchi în partida câștigată cu 3-1 de Miami în fața lui Nashville în Cupa Campionilor CONCACAF din această lună.

Romero a fost primul care a decis să înscrie cu capul la o lovitură de colț executată de Angel Di Maria.

Cu câteva minute înainte de pauză, Di Maria a primit mingea pe flancul drept și l-a servit pe Rodrigo de Paul, a cărui pasă înapoi a fost reluată cu capul de Lo Celso către Fernandez, care a înscris din fața porții.

După pauză. a fost rândul lui Lo Celso, care a finalizat o altă conexiune strălucită între Di Maria și Lautaro Martinez cu un șut cu stângul.

În acest meci, managerul argentinian Lionel Scaloni a profitat de ocazie pentru a le oferi minute tinerilor Alejandro Garnacho și Valentin Barco - fundașul stânga de 19 ani, semnat de Brighton în ianuarie, care s-a remarcat pentru echipa U-23 în calificările pentru Jocurile Olimpice de la Paris.