Analiză: De ce a pierdut Argentina în fața Arabiei Saudite

Analiză: De ce a pierdut Argentina în fața Arabiei SauditeProfimedia
Argentinienii au sosit la Cupa Mondială din Qatar ca fiind una dintre favoritele turneului, având o serie incredibilă de 36 de meciuri fără înfrângere. Cu toate acestea, a fost nevoie doar de 90 de minute cu outsiderul Arabia Saudită pentru a schimba părerea tuturor. Argentina este prima favorită care se împiedică în acest turneu, după înfrângerea cu 1-2, în fața unui adversar foarte bine organizat.

Când alb-albaștrii au aflat că adversarul lor din meciul de deschidere al campionatului va fi Arabia Saudită, probabil că nu se așteptau să vadă și cea mai bună apărare din turneu. Arabii s-au pregătit temeinic pentru acest campionat și au cules roadele încă din primul meci.

Jucătorii lui Hervé Renard s-au prezentat extraordinar în meciul cu Argentina. Nu este nevoie de date complicate pentru o dovadă clară. Numărul de offside-uri este suficient.

Linia defensivă a saudiților a funcționat ca un ceas elvețian și, cu o coordonare excelentă, și-au pus constant adversarii în poziție de offside.

Argentinienii au marcat trei goluri din offside în primele 35 de minute și au înregistrat în total 10 poziții în afara jocului, adică cele mai multe pe echipă de la introducerea VAR la Cupa Mondială din 2018.

Cum a funcționat apărarea Arabiei Saudite
Livesport

În plus, câștigătoarea ultimei ediții a Copa America nu este obișnuită cu o abordare defensivă atât de activă.

În ultimul an calendaristic împotriva sa, adversarii au avut o medie de 25,46 PPDA (pase pe acțiune defensivă), adică numărul de pase schimbate de adversar înainte de orice acțiune defensivă.

Așadar, cu cât numărul este mai mic, cu atât este mai greu.

Saudiții au ajuns la o cifră de 11,89 în acest meci, iar între minutele 16 și 30 a fost chiar de 7,7.

În plus, au câștigat mingea de 82 de ori, ceea ce reprezintă o performanță foarte mare.

Deși Arabia Saudită nu a arătat prea mult în atac, iar cele două goluri au fost mai mult o chestiune de șansă, echipa a făcut o treabă excelentă și atunci când nu a avut mingea și, cu puțin noroc, a reușit să învingă una dintre cele mai bune echipe naționale din lume.

Argentinienii pot fi cel puțin mulțumiți că mexicanii au remizat cu Polonia, iar diferența față de locul de calificare nu este atât de mare după prima rundă.