Messi, după eșecul cu Arabia Saudită: ”Este o lovitură foarte grea”

Messi, după eșecul cu Arabia Saudită: ”Este o lovitură foarte grea”Statsperform /Profimedia
Argentina a suferit ”o lovitură foarte grea” și ”o înfrângere dureroasă”, a recunoscut căpitanul naționalei de fotbal, Lionel Messi, marți, după eșecul surprinzător în fața Arabiei Saudite (1-2), la Cupa Mondială 2022 din Qatar.
Lionel Messi
Lionel MessiFlashscore

”Este o lovitură foarte grea, o înfrângere care doare, dar trebuie să continuăm să avem încredere în noi. Echipa noastră nu va renunța, vrem să învingem Mexicul, în meciul următor”, a spus Messi.

Formația Arabiei Saudite a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, prin victoria reușită în fața dublei campioane mondiale Argentina, cu scorul de 2-1 (0-1), marți, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C a competiției.

Arabia Saudită a reușit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiției, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eșec pentru a egala recordul deținut de Italia (37).

Selecționata ”Albiceleste” a deschis scorul prin Lionel Messi (10 - penalty), dar ”șoimii verzi” au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Saleh Alshehri (48) și Salem Aldawsari (53), la interval de doar câteva minute.