Amicale fără victorie pentru adversarele României de la EURO. Gol marcat în secunda 6

Mijlocașul belgian Aster Vranckx (stânga) se luptă cu atacantul Republicii Irlanda, Evan FergusonAFP
Belgia a făcut un joc modest și a reușit doar un rezultat de egalitate, 0-0, în fața Irlandei, în timp ce Slovacia a cedat pe teren propriu în fața Austriei, 0-2.

Irlanda - Belgia 0-0

Favorita Grupei E la EURO 2024 nu s-a regăsit în duelul cu Irlanda de la Dublin. ”Diavolii roșii” au controlat steril posesia, însă marile ocazii le-au aparținut gazdelor.

Irlandezii puteau trece în avantaj încă din minutul 27, însă starul lui Brighton, Evan Ferguson, a tras slab și Matz Sels a păstrat poarta intactă.

Pe final de repriză Szmodics a avut șansa de a marca la debut. Ferguson a trimis o minge lungă, Szmodics a depășit un fundaș, dar a tras peste din interiorul careului.

Ferguson a fost implicat și în prima mare ocazie a celei de-a doua reprize. După o centrare excelentă a lui Brady, atacantul a reluat cu capul peste transversală din afara careului de 6 metri.

Într-un meci în care a fost lipsită de aportul vedetelor Kevin De Bruyne și Romelu Lukaku, Belgia a trebuit să aștepte până în minutul 75 pentru prima sa mare ocazie.

Lukebakio i-a luat fața lui Brady și i-a pasat lui Meunier, care a șutat din afara careului. Mingea se îndrepta spre colțul lung, dar portarul lui Liverpool, Caoimhin Kelleher, a făcut o paradă excelentă.

Slovacia - Austria 0-2

Austria și-a luat jocul în serios încă de la prima atingere a balonului și a pornit vijelios spre poarta lui Martin Dubravka.

Christoph Baumgartner a driblat lejer trei jucători și s-a lansat spre poarta slovacilor, șutând puternic la colțul lung, plonjonul portarului lui Newcastle fiind inutil.

Era doar secunda 6, iar Slovacia începea practic meciul de la 0-1, încasând cel mai rapid gol din istoria fotbalului internațional, la egalitate cu cel marcat de Podolski cu Ecuador, într-un amical din 2013.

Austria și-a dublat avantajul în minutul 83 prin Weimann, administrându-le slovacilor a doua înfrângere din ultimele cinci meciuri internaționale.