Adrian Mutu după victoria Rapidului la Botoșani: ”De la agonie la extaz într-un minut”Agerpres
Rapid București s-a impus cu 2-1 pe terenul lui FC Botoșani într-un meci din etapa a 28-a din SuperLiga. Golurile partidei au fost marcate de Pănoiu (42), Camara (90) și Dragoș Grigore (90+4), acesta din urmă reușind să aducă victoria giuleștenilor cu un gol din ”foarfecă”.

FC Botoșani - Rapid 1-2

La finalul partidei, antrenorul Adrian Mutu a declarat că a trecut de la ”agonie la extaz într-un minut”.

„Mă bucur că până la urmă am câștigat, pe un teren greu. Am dat de o echipă bună, a fost un meci echilibrat. Mă simțeam frustrat la 1-1. A fost un gol norocos, o minge interceptată. Moldovan ar fi apărat primul șut.

”Am sperat până la final. Și noi am mai câștigat pe final. Papeau a intrat bine, a dat pasă la golul doi. Cei care au intrat și-au adus aportul, mă bucur pentru ei. Vrem să ajungem cât mai sus în play-off. Urmează un meci complicat, Hermannstadt e o echipă periculoasă”, a declarat Adrian Mutu după meci, la Orange Sport.

Eroul partidei, fundașul central Dragoș Grigore, a declarat la final că echipa a crezut în victorie până în ultimele secunde.

”Agonie, extaz, au fost toate ingredientele în seara asta. Cel mai important este că plecăm cu cele 3 puncte de aici. Când ne-au egalat pe final am simțit frustrare, tristețe. E normal să te doară, dar e important că am crezut până la final, am înscris golul victoriei și ne bucură acest lucru.

Rapidul speră, va juca meci de meci pentru a câștiga. Rapidul cred că arată bine, și-a îndeplinit obiectivul principal, calificarea în play-off. Mai rămân două etape din campionatul normal și apoi vom trage linie, vom vedea unde vom fi la început de play-off, la ce diferență vom fi de primele locuri.

”Nu mai e niciun secret faptul că suntem peste tot acasă. Suntem susținuți și le mulțumim celor care ne sunt alături indiferent de zi și de vreme. Ne bucurăm că i-am făcut fericiți și ne dorim ca împreună, fiindcă la Rapid e un tot unitar, să rămânem uniți pentru a spera la mai mult”, a mai spus Dragoș Grigore.

Cu acest succes Rapid a acumulat 52 de puncte și a urcat cel puțin temporar pe locul trei în SuperLiga.