AC Milan, victorie în prelungiri. Juventus dă de pământ cu Lazio și urcă pe locul trei

AC Milan a câștigat grație unui autogol înscris în prelungiri
AC Milan a câștigat grație unui autogol înscris în prelungiriProfimedia
AC Milan și Juventus au reușit să câștige ultimele meciuri disputate înainte de pauza Cupei Mondiale din Qatar.

AC Milan - Fiorentina 2-1

AC Milan a avut nevoie de un autogol în prelungiri, al fundașului Nikola Milenkovic, pentru a obține o victorie cu 2-1 împotriva Fiorentinei. Tătărușanu a fost din nou titular în poarta Milanului.

Gazdele au avut nevoie de 90 de secunde pentru a prelua conducerea, când Olivier Giroud i-a pasat lui Rafael Leao, care a pătruns în careu și a trimis cu calm în plasă.

Fiorentina ar fi putut egala după opt minute, însă șutul lui Cristiano Biraghi a lovit bara și a ricoșat în afara terenului. Antonin Barak a egalat meritat pentru Fiorentina în minutul 28, când șutul său a intrat în poarta apărată de Tătărușanu, după ce a fost deviat de fundașul Malick Thiaw.

Brahim Diaz a reușit să se desprindă de apărarea Fiorentinei chiar înainte de pauză, dar, deși șutul său l-a învins pe portarul Fiorentinei, Pietro Terracciano, Lorenzo Venuti a blocat tentativa aproape pe linie.

Milan a început repriza secundă mai agresiv și a avut o șansă bună de a marca după cinci minute, când Giroud a scăpat de marcajul său în interiorul careului, dar portarul Terracciano a apărat superb șutul său din apropiere.

Kone ar fi putut asigura victoria pentru Fiorentina în minutul 89, dar Tomori a salvat din nou Milanul blocând șutul pe linia porții, înainte ca eroarea lui Milenkovic să aducă victoria gazdelor.

"O remiză ar fi schimbat starea de spirit în această pauză. Am vrut să câștigăm și am reușit, fără să jucăm prea bine", a declarat directorul tehnic al Milanului, Paolo Maldini, pentru DAZN.

"Napoli a făcut niște lucruri incredibile, cu 11 victorii la rând, așa că merită credit pentru asta. Noi suntem mai mult sau mai puțin unde am fost sezonul trecut, doar că suntem și în 16-imile de finală ale Ligii Campionilor și avem o mentalitate diferită. Asta ne permite să păstrăm entuziasmul chiar și atunci când performanțele nu sunt foarte bune", a mai precizat Maldini la finalul jocului.

Juventus - Lazio 3-0

Moise Kean a marcat de două ori, iar Juventus a învins-o pe Lazio cu 3-0 pe teren propriu și a urcat pe locul trei în Serie A

Juventus a preluat conducerea chiar înainte de pauză, când Kean l-a lobat pe portarul lui Lazio, Ivan Provedel, care s-a aflat în afara careului și nu a putut decât să privească cum mingea intră în poarta goală.

Kean a reușit dubla minutul 54, marcând cu poarta goală după ce Provedel a blocat un șut puternic al extremei Filip Kostic.

Arkadiusz Milik a dus scorul la 3-0 la finalul partidei cu un șut jos, din prima, din centrarea lui Federico Chiesa.

Juventus a obținut a șasea victorie consecutivă în Serie A și va intra în pauza de Cupa Mondială cu 31 de puncte - cu unul mai mult decât Lazio, locul patru, și Inter Milano, locul cinci, și cu 10 în spatele liderului Napoli.