Absență record pentru Ionuț Panțîru de la FCSB. De când nu a mai jucat fundașul

Ionuț Panțîru (26 de ani), în partida cu Guimaraes din Europa League, 2019
Ionuț Panțîru (26 de ani), în partida cu Guimaraes din Europa League, 2019Profimedia
În vârstă de 26 de ani, Ionuț Panțîru a ajuns la FCSB în 2019, după 4 sezoane petrecute la Poli Iași.

Ionuț Panțîru nu a mai evoluat în teren din 25 aprilie 2021, când FCSB a întâlnit Sepsi, scor 2-1.

Aceea este o partidă pe care fundașul lateral stânga al roș-albaștrilor nu și-o aduce aminte cu plăcere, în ciuda faptului că echipa sa a obținut victoria.

În minutul 20, Șut și Panțîru au vrut să-l prindă la mijloc pe Golofca (Sepsi) și să oprească un contraatac al covăsnenilor. Din nefericire, intrarea prin alunecare a lui Șut a făcut o victimă, iar aceea a fost chiar coechipierul său, Panțîru. Fundașul a acuzat dureri insuportabile la genunchiul drept și a încercat să continue partida, însă în minutul 33 a fost înlocuit de Radunovic.

Absență record de pe gazon pentru Panțîru

A urmat o perioadă de calvar pentru tânărul fundaș al celor de la FCSB, care nu a mai jucat de mai bine de 22 de luni, depășindu-l astfel pe Emeghara în ceea ce privește perioada de absență. Nigerianul a stat departe de teren 21 de luni și s-a retras din activitate în cele din urmă la vârsta de 29 de ani, tot de la FCSB.

După cei aproape 2 ani de pauză de fotbal, Panțîru a suferit trei operații (două dintre ele efectuate în Italia) și multe serii de recuperare. Se pune însă problema dacă fundașul va mai putea juca fotbal după această perioadă foarte lungă în care a absentat.