UPDATE! România a câștigat cinci medalii de aur și una de argit la Europenele de canotaj

Ionela Cozmiuc, medaliată cu aur la Europene
Ionela Cozmiuc, medaliată cu aur la EuropeneProfimedia
Sportivii români au cucerit noi medalii de aur în cadrul Europenelor desfășurate în Slovenia.

România a încheiat Europenele de la Bled (Slovenia) cu cinci medalii de aur și una de argint.

România a cucerit aurul în proba feminină de 8+1, duminică, la Campionatele Europene de canotaj de la Bled (Slovenia). România (Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Tivodariu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș, Victoria-Ştefania Petreanu) s-a impus cu timpul de 06 min 01 sec 55/100, fiind urmată la mare distanță de Marea Britanie (06:08.01) și Italia (06:13.07).

Aur la dublu rame feminin

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au câștigat medaliile de aur în proba de dublu rame feminin, sâmbătă, la Campionatele Europene de canotaj de la Bled (Slovenia).

Vrînceanu și Anghel se aflau pe locul al treilea după 500 de metri, apoi au urcat pe locul secund, dar cu 500 de metri înainte de final încă mai aveau de recuperat aproape două secunde față de olandeze.

România s-a impus cu timpul de 06 min 56 sec 40/100, fiind urmată de Olanda (Ymkje Clevering, Veronique Meester), 06 min 57 sec 56/100, și de Spania (Aina Cid, Esther Briz Zamorano), 07 min 03 sec 56/100.

Aur pentru Ancuța Bodnar și Simona Radiș, la dublu vâsle

Româncele Ancuța Bodnar și Simona Radiș, campioanele olimpice en titre, au câștigat medaliile de aur în proba de dublu vâsle feminin, duminică, la Campionatele Europene de la Bled (Slovenia).

Bodnar și Radiș au început mai greu și după 500 de metri se aflau pe locul al treilea, iar după 1.500 erau pe locul secund, dar la aproape două secunde de echipajul lituanian. Româncele s-au impus cu timpul de 06 min 40 sec 83/100, urmate de Lituania (Donata Karaliene, Dovile Rimkute), 06 min 41 sec 18/100, Ûi de Olanda (Roos De Jong, Laila Youssifou), 06 min 45 sec 98/100.

Știrea inițială:

Sportiva română Ionela Cozmiuc a cucerit medalia de aur, duminică, în proba de schif simplu categorie ușoară din cadrul Campionatelor Europene de canotaj de la Bled (Slovenia).

Cozmiuc, care se afla pe locul al treilea după 500 de metri, a recuperat formidabil și s-a impus cu timpul de 07 min 32 sec 43/100, devansând-o cu mai bine de două secunde pe grecoaica Evangelia Anastasiadou (07:35.14). Podiumul a fost completat de Kristyna Neuhortova (Cehia), în 07 min 40 sec 29/100.

Tot duminică, echipajul compus din Florin Arteni și Ciprian Tudosă a câștigat Finala B a probei de dublu vâsle masculin și s-a clasat astfel pe poziția a 7-a în clasamentul general.

Bilanțul României este acum de două medalii de aur și una de argint. Sâmbătă, echipajul feminin de patru rame, compus din Mădălina Bereș, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu și Amalia Bereș, a câștigat aurul, iar argintul a fost obținut în proba masculină de 8+1 (Mihăiță Țigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Vasile Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu).

România, medaliată cu aur la Europenele din Slovenia în proba de patru rame feminin

România, care a aliniat 11 echipaje la Europenele din Slovenia, mai are reprezentanți în alte cinci finale pentru medalii programate duminică.

România a încheiat Europenele din 2022 de la Munchen cu cinci medalii de aur și trei de bronz, cel mai bun rezultat din istoria canotajului românesc la întrecerea continentală.