Tennis Tracker: Victorii în calificările Roland Garros pentru Ruse și Dinu / Bulgaru, eliminată

Tennis Tracker: Gabriela Ruse
Tennis Tracker: Gabriela RuseProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

21:55 - ATP GENEVA - Novak Djokovic (37 de ani) și-a asigurat calificarea în sferturile de finală de la Geneva, după ce s-a impus cu 6-3, 6-3 în fața lui Yannick Hanfmann (32 de ani), în ciuda unui start lent în setul al doilea, în care a pierdut primele trei game-uri.

21:35 - WTA PARIS - Parcursul lui Miriam Bulgaru (204 WTA) se oprește în faza semifinalei din calificări. Românca a fost învinsă în două seturi de Katie Volynets (109 WTA), scor 6-0, 7-5.

21:30 - WTA PARIS - După Gabriela Ruse, Cristina Dinu (229 WTA) merge și ea în runda finală a calificărilor pentru Roland Garros, după ce adversara ei din partida de miercuri, japoneza Mai Hontama, a abandonat din motive medicale în primul set, când scorul era de 5-2 în favoarea româncei. Pentru un loc pe tabloul principal de la Roland Garros, Dinu o va întâlni pe învingătoarea dintre Katarzyna Kawa și Laura Pigossi.

21:15 - WTA STRASBOURG - Danielle Collins (30 de ani) a obținut o victorie categorică, 6-1, 6-2, în fața Katerinei Siniakova (28 de ani), obținând astfel un loc în sferturile de finală și începându-și pregătirile pentru Openul Franței în mod perfect.

19:30 - WTA PARIS - Gabriela Ruse (152 WTA) a obținut miercuri seară (22 mai) biletul de acces către ultimul tur al calificărilor de la Roland Garros, după ce a trecut cu 6-3, 6-4 de olandeza Suzan Lamens (locul 148 WTA). Mai multe detalii aici

15:47 - ATP GENEVA - Tomas Machac (23 de ani) a revenit de la un set în urmă și l-a învins pe Nicolas Moreno De Alboran (26 de ani). Jucătorul ceh s-a impus cu 4-6, 7-5, 6-0.

15:17 - WTA RABAT - Două rezultate de la Rabat, unde Viktoriya Tomova (29 de ani) și Lucia Bronzetti (25 de ani), a patra favorită, au trecut în turul următor.

Între timp, în ultima sa participare la Roland Garros, Dominic Thiem (30 de ani) a fost eliminat de Otto Virtanen (22 de ani) cu 6-2, 7-5.

14:00 - ATP GENEVA - În așteptarea meciului lui Nole, elvețienii au asistat la o victorie rapidă a argentinianului Sebastian Baez în fața lui Roberto Carballes Baena din Spania, scor 6-3, 6-0.

Baez, favoritul numărul 5  al turneului s-a calificat în sferturi de finală.

13:30 - WTA STRASBOURG - Madison Keys este prima jucătoare calificată în sferturi de finală după ce a trecut de Xinyu Wang din China, scor 7-5, 6-0.

Într-o altă partidă brazilianca Beatriz Haddad Maia a învins-o pe Emma Navarro, una dintre revelațiile anului, cu 6-4, 7-6.

07:00 - WTA ROLAND GARROS - Trei românce luptă în continuare pentru calificarea pe tabloul principal al turneului de Grand Slam de la Paris.

Gabriela Ruse va juca contra olandezei Suzan Lamens, 148 WTA, Miriam Bulgaru o va înfrunta pe americanca Katie Volynets, mult mai bine plasată, locul 109 mondial, iar Cristina Dinu o întâlnește pe nipona Mai Hontama.

Meciurile nu încep înainte de ora 14:00.

06:30 - ATP GENEVA - În Elveția, Novak Djokovic a ratat o cazia unui meci împotriva britanicului Andy Murray, eliminat din primul tur și va juca contra lui Yannick Hanfmann din Germania, 85 ATP.

Alte partide interesante: Sebastian Ofner vs. Casper Ruud (15:30), Denis Shapovalov vs. Tallon Griekspoor (20:30)

06:00 - WTA STRASBOURG - Emma Navarro vs. Beatriz Haddad Maia (12:00), Xinyu Wang vs. Madison Keys (12:00), Marketa Vondrousova vs. Magdalena Frech (13:30), Clara Burel vs. Elina Svitolina (15:00), Danielle Collins vs. Katerina Siniakova (18:30)