Pușcaș și Drăgușin duc Genoa pe loc de promovare directă în Serie A

Radu Drăgușin a marcat al trei său gol în ultimele patru etape
Genoa FC
Genoa a învins-o pe ultima clasată, Cosenza, cu 4-0 într-un meci din etapa a 28-a din Serie B și a urcat pe poziția a doua în a doua divizie din Italia. Primul și al treilea gol al ”grifonilor” au fost marcate de românii Drăgușin și Pușcaș.

Genoa - Cosenza 3-0

Radu Drăgușin a marcat din nou pentru Genoa, ajungând la trei goluri în ultimele 4 etape. Fundașul golgheter a deschis scorul în minutul 33 după o fază fixă impecabil executată de Albert Gudmundsson.

Islandezul a dublat avantajul genovezilor în minutul 57, iar trei minute mai târziu George Pușcaș a dus scorul la 3-0 după pasa decisivă a lui Sabelli.

Scorul final a fost stabilit de Jagiello în minutul 79.

Prestațiile celor doi români de la Genoa nu au trecut neobservate de antrenorul echipei naționale, Edi Iordănescu, care i-a inclus pe lista prelliminară pentru primele partide din campania pentru Euro 2024, care vor avea loc la finalul lunii martie.

După această victorie, Genoa a acumulat 50 de puncte în clasament și ocupă poziția a doua care asigură promovarea automată în Serie A, cu zece etape înainte de final.