Martinez, acuze la adresa arbitrului: ”Pur și simplu își dorea ca ei să marcheze"

Martinez, reprosand ceva arbitrului
Martinez, reprosand ceva arbitruluiProfimedia
Argentina și-a asigurat locul în semifinalele Cupei Mondiale după 120 de minute dramatice. Deși a condus cu 2-0 prin golurile lui Molina și Lionel Messi, olandezii au reușit să revină spre final și să egaleze prin dubla lui Weghorst, golul egalizator fiind marcat în al 10-lea minut de prelungire.

Confruntarea a fost una tensionată, în care arbitrul Antonio Mateu Lahoz a împărțit 14 cartonașe galbene jucătorilor, atât pe teren, cât și pe bancă, în cele 120 de minute.

Portarul Argentinei, Emiliano Martinez, a fost eroul serii, acesta apărând două dintre penaltiurile Olandei de la loviturile de departajare, câștigate cu 4-3. Într-un interviul acordat beIN Sports, Martinez a criticat dur prestația arbitrului.

"A fost un meci complicat și cred că am controlat foarte bine jocul, am condus cu 2-0, dar arbitrul le dădea orice olandezilor. A dictat 10 minute de prelungire fără vreun motiv. Pur și simplu își dorea ca ei să marcheze. Sper să nu ne mai arbitreze", a declarat Emiliano Martinez.

Portarul lui Aston Villa a avut și un mesaj pentru selecționerul Olandei, Louis Van Gaal, după ce a auzit o conversație între acesta și jucătorii săi înainte de executarea penalty-urilor.

"L-am auzit pe Louis Van Gaal spunând 'avem un avantaj la penalty-uri, dacă mergem la penalty-uri, câștigăm'. Cred că trebuie să își țină gura", a spus Martinez.

Martinez și Argentina vor întâlni marți seara, în semifinale, pe Croația. Aceștia au eliminat în sferturi, pricipala favorită la câștigarea trofeului, Brazilia, tot în urma executării loviturilor de departajare