Au condus la 7 goluri, dar au învins la limită. România, încă în cărți pentru Mondialul din 2025

Andrei Buzle
Andrei BuzleProfimedia
Naționala României a învins echipa Cehiei cu scorul de 31-30 (15-11), miercuri, la Baia Mare, în prima manşă a barajului pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2025.

Tricolorii, la primul meci oficial cu George Buricea selecționer, s-au impus la un singur gol, după ce au condus la un moment dat şi la şapte goluri.

După un început mai greoi, în care cehii au condus cu 5-3, România a preluat controlul şi la pauză avea un avans de patru goluri, 15-11.

România a ajuns în repriza secundă la un avantaj de şapte goluri, 22-15 (min. 38) şi 23-16 (41), dar oaspeții au revenit în ultimul sfert de oră şi chiar au egalat, 30-30, Demis Grigoraş marcând golul victoriei.

Pentru România au înscris Demis Grigoraş 9 goluri, Călin Dedu 5, Andrei Buzle 5, Daniel Stanciuc 3, Ionuț Nistor Ioniță 3, Alexandru George Andrei 3, Dan Racoțea 1, Andrei Drăgan 1 și Călin Căbuț 1.

Dan Vasile a apărat 6 şuturi (17,14%).

Manşa secundă va avea loc la Brno, pe 12 mai.

România a participat de 14 ori la Campionatul Mondial, dar ultima oară a fost în 2011 (locul 19). Campionatul Mondial de anul viitor va avea loc în perioada 14 ianuarie-2 februarie, în Croația, Danemarca şi Norvegia.