Felipe Anderson, decisiv pentru Lazio! Biancocelestii urcă pe locul cinci în Serie A

Felipe Anderson
Felipe AndersonProfimedia
Lazio, la capătul unui meci cu două fețe, au obținut a patra victorie consecutivă în fața unei echipe combative a lui Lecce.

Lazio și-a continuat seria de victorii. A patra reușită a biancocelestilor a venit la capătul unui meci cu două fețe, în fața unei formații din Lecce care i-a dat bătăi de cap pe parcursul celor 90 de minute, dar care a fost nevoită să se predea cu 1-0.

A fost o primă repriză fără mari reușite pentru oamenii lui Sarri, care l-au recuperat pe Luis Alberto, trimis în teren din primul minut, dar cu Immobile pe bancă. D'Aversa, în schimb, i-a lăsat pe Piccoli și Strefezza pe tușă, încredințând atacul tridentului Oudin, Almqvist și Krstovic.

Multe greșeli și puține ocazii, cu vizitatorii ceva mai insistenți decât biancocelestii, dar fără a-l deranja pe Provedel în primele 45 de minute.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by stats perform

Un meci marcat și de multă nervozitate, care a culminat cu o confruntare aprinsă în finalul primei reprize între Zaccagni și câțiva jucători oaspeți.

Pauza le-a prins bine oamenilor lui Sarri, care au aprins lumina la revenirea de la vestiare, în special datorită magului Luis Alberto, puțin ruginit în prima repriză, mai agil în cea de-a doua.

În minutul 58, spaniolul l-a servit în careu cu o minge precisă pe Felipe Anderson, care nu a greșit, șutând puternic în plasa lui Falcone.

În ciuda golului primit, formația vizitatoare nu a suferit o lovitură psihologică, ci a reacționat, încercând să revină pe tabelă.

În cele din urmă, apărarea lui Lazio a rezistat asaltului lui Lecce, nu prea periculos de altfel, și a obținut un nou succes, cu care au ajuns la 12 puncte în ultimele patru meciuri din Serie A.