Erik ten Hag, antrenor Manchester United: "Totul este în mâinile noastre acum!"

United are nevoie de un punct în ultimele două meciuri pentru a se califica în sezonul următor al Ligii CampionilorAFP
Erik ten Hag (53 de ani) a declarat că Manchester United are totul în mâinile sale, după ce echipa sa a trecut în pragul calificării în Liga Campionilor cu o victorie cu 1-0, sâmbătă, în deplasare la Bournemouth.

Golul spectaculos al lui Casemiro(31 de ani) din prima repriză s-a dovedit decisiv pe coasta de sud, United având acum nevoie de un singur punct din cele două meciuri rămase în Premier League în acest sezon - ambele pe Old Trafford - împotriva celor două londoneze Chelsea și Fulham săptămâna viitoare pentru a-și asigura un loc în elita fotbalului european de club.

Tripla campioană europeană și-ar fi asigurat locul sâmbătă dacă victoria lor ar fi fost însoțită de o înfrângere a lui Liverpool.

Dar marea rivală a lui United a revenit din urmă și a obținut o remiză (1-1) acasă cu Aston Villa.

Notele jucătorilor din Bournemouth vs Manchester United
Notele jucătorilor din Bournemouth vs Manchester UnitedFlashscore

"Acesta (n.r rezultatul lui Liverpool) nu este important, vă spun deja de săptămâni întregi că nu este vorba despre adversarii noștri", a insistat olandezul.

"Suntem în frunte, depinde doar de noi, avem totul în mâinile noastre, nu trebuie să ne uităm în urmă. Trebuie să jucăm mai bine".

Calificarea în Liga Campionilor ar însemna că Ten Hag și-a atins un obiectiv cheie în primul său sezon la conducere, United câștigând deja Cupa Ligii înainte de finala Cupei Angliei de luna viitoare împotriva rivalilor locali de la Manchester City.

Marcus Rashford (25 de ani) a lipsit din echipa lui United, triplă campioană europeană, din cauza unei răceli, atacantul englez fiind, de asemenea, înlocuit din meciul de săptămâna trecută, câștigat cu 2-0 în fața lui Wolves, din cauza unei accidentări la picior.

Dar, în ciuda absenței sale, United a avut nevoie de doar nouă minute pentru a trece în avantaj pe coasta de sud.

Managerul olandez al lui Manchester United, Erik ten Hag, așteaptă startul meciului de fotbal din prima ligă engleză dintre Bournemouth și Manchester United.AFP

"Casemiro a fost strălucitor"

"Ne surprinde în continuare, Casemiro", a spus Ten Hag.

"Este un jucător de fotbal atât de strălucit. E foarte bun organizator, se poziționează foarte bine, anticipează și interceptează multe mingi, câștigă dueluri, este un luptător.

Casemiro a marcat golul victoriei pentru Manchester United
Casemiro a marcat golul victoriei pentru Manchester UnitedAFP

De asemenea, știe să țină de minge și e și un bun pasator. Contribuția lui este masivă".

Dominic Solanke (25 de ani), însă, ar fi putut egala pentru Bournemouth, dar șutul său jos a fost bine apărat de David de Gea (32 de ani).

A fost al 16-lea meci fără goluri într-un sezon uneori dificil pentru portarul lui United, care i-a adus premiul "Mănușa de Aur" al Premier League.

David Brooks (25 de ani), aflat la prima sa titularizare după ce a fost diagnosticat cu cancer în 2021, a fost aproape de a egala după pauză, numai că De Gea a respins șutul său puternic peste bară.

Cherries a ratat de asemenea două ocazii, înlocuitorul Kieffer Moore (30) trăgând direct în De Gea, înainte ca Senesi să trimită un voleu în minutele de prelungire.

Statisticile meciului Bournemouth - Manchester United
Statisticile meciului Bournemouth - Manchester UnitedOpta by Stats Perform

Cu toate acestea, antrenorul lui Bournemouth, Gary O'Neil, a fost mândru de modul în care echipa sa a jucat.

"Nu cred că cineva s-ar fi putut plânge dacă Kieffer Moore ar fi marcat și s-ar fi terminat 1-1", a spus el.

"Cred că toată lumea a simțit că meciul cu Everton (n.r de săptămâna viitoare) va fi esențial. F".