Live Blog Superliga: Petrolul și UTA încheie la egalitate ultimul meci din etapa a 5-a. Clasamente play-off și play-out

Live Blog Superliga
Live Blog SuperligaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 5 a play-off-ului și play-out-ului din Superliga României.

Sepsi - Universitatea Craiova 1-3

Universitatea Craiova a pus capăt unei serii de două înfrângeri consecutive și a câștigat deplasarea cu Sepsi cu 3-1, la primul meci al lui Constantin Gâlcă pe banca oltenilor.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Maldonado a deschis scorul în minutul 11, după un corner care a ajuns cu ceva noroc la el, șutul său lovind bara transversală înainte de a intra în plasă.

Ivan a făcut 2-0 după o fază școală. O pasă lungă din apropierea propriului careu a ajuns la Vlădoiu care a centrat de pe aripa dreaptă, iar Ivan a dublat avantajul oltenilor.

Sepsi a reușit să reducă din handicap până la pauză prin penalty-ul transformat de Ștefănescu.

Reușita lui Houri din minutul 68 a risipit orice emoții în privința învingătoarei, iar Universitatea Craiova a revenit pe locul al doilea în play-off.

Pentru Univ. Craiova urmează un meci pe teren propriu cu CFR Cluj, o victorie amânând stabilirea campioanei pentru încă o etapă. FCSB, care va juca și ea la Sepsi etapa viitoare, are nevoie de o victorie coroborată cu cel mult o remiză a oltenilor, pentru a câștiga titlul în etapa a 6-a a play-off-ului.

În cazul unei remize cu Sepsi, roș-albaștrii au nevoie ca Craiova să piardă cu CFR pentru a sărbători titlul.

Echipele de startFlashscore

Oțelul Galați - ”U” Cluj 1-0

Oțelul Galați a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 1-0 (1-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Unicul gol al meciului a fost marcat de portughezul Frederic Maciel (40), cu un şut din unghi, după o minge respinsă greşit de Thalisson Kelven.

Maciel a primit al doilea cartonaş galben în min. 87.

Dan Nistor (Universitatea) a părăsit terenul în minutele adiționale după ce a primit îngrijiri medicale în urma unei intervenții periculoase a lui Samuel Teles (90+3), în urma căruia s-a ales cu nasul spart.

Victoria gălățenilor vine după ce Oțelul a învins-o pe Universitatea cu 2-1 în urmă cu trei zile, în semifinalele Cupei României.

Oțelul are patru victorii şi un egal în play-out. ''U'' are două eşecuri şi două egaluri în ultimele patru etape.

Sepsi - Universitatea Craiova

Sepsi Sfântu Gheorghe și Universitatea Craiova luptă duminică de la ora 19:00 pentru o poziție care să le asigure prezența în tururile preliminatre ale unei cupe europene, cel mai probabil Conference League.

Va fi debutul lui Costel Gâlcă pe banca oltenilor.

Fostul tehnician cu care FCSB a câștigat ultimul titlu acum 9 ani a stabilit obiectivul noii sale echipe pentru acest sezon: locul 2.

Meciuri recente
Meciuri recenteFlashscore

20 aprilie

FCSB - Rapid București 2-2

FCSB şi Rapid Bucureşti au terminat la egalitate, 2-2 (1-2), sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a cincea a fazei paly-off a Superligii de fotbal.

FCSB, care a mai făcut un pas spre titlul de campioană, a deschis scorul prin Darius Olaru (10), cu un şut la colțul scurt. Rapid a întors scorul în decurs de cinci minute, prin golurile semnate de kosovarii Ermal Krasniqi (12), cu un şut la colțul scurt, şi Albion Rrahmani (16), cu o lovitură de cap.

FCSB, care a dominat autoritar repriza secundă, a egalat prin Alexandru Băluță (57), la şutul-centrare al lui Risto Radunovic.

Golurile din FCSB - Rapid

Deschidere de scor în minutul 10. Tavi Popescu a pătruns pe aripa dreaptă, a driblat câțiva adversari și a pasat înapoi. Darius Olaru a preluat și a șutat în forță marcând primul său gol din play-off.

Doar două minute a durat bucuria gazdelor, care s-au văzut egalate după o greșeală colectivă. Adrian Șut a greșit o pasă în propria jumătate, Krasniqi a fost lansat în careul advers și l-a învins pe Târnovanu cu un șut la colțul scurt.

Portarul roș-albaștrilor a greșit și la golul al doilea al giuleștenilor, plasamentul său slab făcând inutil plonjonul la lovitura de cap a lui Rrahmani, care a dus Rapidul în avantaj.

Alex Băluță a reluat în plasă un șut-centrare al lui Florinel Coman. Giuleștenii au reclamat că mingea ieșise în afara terenului la centrarea anterioară a lui Darius Olaru, dar cum în Liga 1 nu există tehnologia necesară, VAR-ul nu a putut interveni.

U Craiova 1948 - Dinamo București 1-1

FC U Craiova și Dinamo București s-au confruntat într-un meci crucial în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Câștig de cauză păreau să aibă oaspeții, care au condus cu 1-0 până în minutul 90 prin golul lui Milanov, dar s-au văzut egalați în momentul expirării timpului regulamentar de către lovitura cu umărul a lui Blănuță.

Poli Iași - FC Voluntari 3-1

Poli Iași a obținut trei puncte vitale în lupta pentru salvarea de la retrogradare, reușind să învingă cu 3-1 pe FC Voluntari.

Gazdele au deschis scorul prin Sergiu Buș (13), rezultat care s-a menținut până la pauză.

Nemec a restabilit egalitatea la cinci minute după reluare (50), dar apoi a intrat în scenă portarul Vâlceanu, care a comis două erori enorme, care le-au permis gazdelor să se desprindă la 3-1, prin reușitele lui Ștefanovici (65) și Harrison (83).

Florea a redus din handicap în minutele de prelungire, însă golul a fost anulat de Istvan Kovacs după intervenția VAR.

După acest rezultat, Poli Iași rămâne pe locurile de baraj (13 - 21 de puncte), dar o egalează la puncte pe FC Voluntari.

Golurile din Poli Iași - FC Voluntari

Harrison duce scorul la 3-1 pentru Poli Iași, după o a doua gravă eroare a portarului Vâlceanu.

Ștefanovici a readus gazdele în avantaj după o gravă eroare a portarului Vâlceanu.

Adam Nemec a restabilit egalitatea pentru FC Voluntari, cu o lovitură de cap din preajma porții adverse.

Sergiu Buș a deschis scorul (13) pentru Poli Iași după un corner bătut la prima bară de Roman.

FCSB - Rapid București 20:30 - Urmărește comentariul audio

Cu o victorie, sâmbătă de la 20:30, ”roș-albaștrii” sunt la doar un pas de titlu și mai așteaptă doar rezultatul partidei de duminică dintre Sepsi și Universitatea Craiova.

Dacă oltenii nu câștigă, FCSB e campioană!

H2H
H2HFlashscore

19 aprilie

Farul Constanța - CFR Cluj 5-1

CFR Cluj a fost îngenuncheată în deplasarea cu Farul Constanța, suferind cea mai categorică înfrângere din istoria duelurilor directe. După acest succes, constănțenii au urcat pe locul doi în Liga 1 (32p), în timp ce CFR a căzut pe patru (31p).

Este un rezultat excelent și pentru FCSB, care dacă va învinge Rapidul în derby-ul de sâmbătă, iar Univ. Craiova nu va câștiga duminică la Sepsi, se va încorona campioană.

Echipele de start Farul - CFR Cluj
Echipele de start Farul - CFR ClujFlashscore

FC Hermannstadt - FC Botoșani 1-1

Eurogolul lui Cristian Neguț din prelungiri îi menține pe sibieni pe prima poziție de play-out, la un punct distanță de Oțelul, gălățenii urmând să dispute duminică (21 aprilie) duelul din etapa a 5-a cu U Cluj, la distanță de numai 3 zile de la întâlnirea din semifinalele Cupei României.

În partida de la Sibiu, gazdele nu au avut o misiune prea ușoară. Din minutul 24, elevii sărbătoritului Marius Măldărășanu au evoluat în 10, după ce Murgia a fost eliminat direct de Sebastian Colțescu pentru o intrare imprudentă asupra lui Enzo Lopez.

Ambele goluri aveau să vină în actul secund, moldovenii intrând în avantaj grație nou-intratului Sebastian Mailat, care a înscris după o pasă eronată a lui Silviu Balaure. Extrema Botoșaniului are deja 2 goluri în 3 apariții în acest sezon, fiind proaspăt revenit după o accidentare care l-a ținut departe de teren o bună bucată de timp în această stagiune.

Echipa lui Bogdan Andone a sperat până în ultima clipă ca ar putea obține cele 3 puncte vitale în lupta pentru evitarea retrogradării, Botoșani fiind în minutul 90 al întâlnirii la o singură lungime distanță de prima echipă care se salvează (FC Voluntari).

O fază fixă executată magistral de Cristian Neguț a modificat însă tabela de scor, acesta fiind totodată și cel mai frumos cadou oferit de sibieni pentru Marius Măldărășanu, care a împlinit pe 19 aprilie 49 de ani.

Echipele de start FC Hermannstadt - FC Botoșani
Echipele de start FC Hermannstadt - FC BotoșaniFlashscore

Sibienii abordează de pe primul loc în play-out această partidă și nu mai au emoții pentru acest sezon.

FC Botoșani, pe de altă parte, luptă în continuare pentru evitarea retrogradării.