Las Palmas oprește marșul triumfal al lui Atletico Madrid în La Liga. Victorie de prestigiu cu Simeone

Las Palmas nu mai învinsese adversarii din această seară în acest secol
Las Palmas nu mai învinsese adversarii din această seară în acest secolAFP
Las Palmas a trecut de Atletico Madrid cu 2-1 în etapa a 12-a din LaLiga, după ce în precedentele trei meciuri fusese învinsă de trupa lui Simeone cu un scor general de 13-1.

Los Amarillos au avut posesia în primele faze. Marvin Park, împrumutat de la Real Madrid, și Alberto Moleiro au oferit multe emoții celor de la Atletico pe Estadio Gran Canaria.

Atleti a fost, însă, cea care a avut prima ocazie notabilă de gol prin Pablo Barrios.

Gazdele au mai primit un avertisment când Antoine Griezmann l-a servit pe Rodrigo Riquelme, dar Valles a apărat.

Prima repriză s-a terminat fără gol marcat, dar gazdele au deschis scorul în minutul 51, prin Kirian Rodriguez.

Benito Ramirez a înscris şi el, făcând 2-0 în minutul 75, iar trupa lui Simeone a replicat, în minutul 83, prin Alvaro Morata.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Atletico nu a mai avut însă puterea de a egala şi madrilenii nu reuşesc să egaleze la puncte pe Real Madrid şi pe Girona, echipele de pe primele două locuri ale clasamentului.

Las Palmas se află pe poziţia a 9-a, cu 17 puncte.

Flashscore Omul meciului: Kirian Rodriguez (Las Palmas)