Girona nu profită de rezultatul obținut de Real! A doua înfrângere consecutivă pentru catalani

Athletic Bilbao a învins-o pe Girona cu 3-2
Athletic Bilbao a învins-o pe Girona cu 3-2AFP
În runda cu numărul 25 din LaLiga, Athletic Bilbao a învins-o pe Girona cu 3-2.

Athletic Bilbao - Girona 3-2

În ultimele 3 etape, Girona a obținut un singur punct (0-0 pe teren propriu cu Real Sociedad). Catalanii nu reușesc așadar să profite de rezultatul obținut de Real Madrid în deplasarea de la Rayo Vallecano, acolo unde galacticii au încheiat cu o remiză (1-1).

Trupa lui Michel a arătat mari lacune în special în zona defensivă, Alex Berenguer reușind să deschidă scorul pentru gazde încă din minutul 2.

La scurt timp după pauză avea să vină și golul egalizator pentru Girona, semnat de ucraineanul Tsygankov, care a ajuns la 5 reușite în acest sezon.

Doar 7 minute a ținut rezultatul de egalitate, întrucât Berenguer a profitat de o nouă greșeală în apărarea oaspeților și a reușit dubla.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Coșmarul Gironei avea să continue, Inaki Williams majorând avantajul pentru Athletic după alte 4 minute.

Cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, Eric Garcia a redus din diferență pentru oaspeți, în urma unei faze fixe bine executată de Aleix Garcia.

Imediat după marcarea golului, partida de pe arena Estadio San Mamés a fost amânată pentru câteva minute, staff-ul medical intervenind pentru a acorda ajutor unui fan din galeria echipei gazdă. Centralul José Sánchez a primit ok-ul că nu este vorba de nimic grav, iar partida poate continua.

Tabela nu a suferit însă modificări după acest incident, deși Girona a ratat o dublă ocazie de a face 3-3, Vivian reușind să salveze spectaculos de pe linia porții.

Girona rămâne în continuare pe locul 2, la distanță de 6 puncte de liderul Real, în vreme ce Bilbao își consolidează poziția a 5-a, adunând 49 de lungimi.