Conference League: PAOK-ul lui Răzvan Lucescu pierde calificarea în semifinale / Olympiacos se califică după penalty-uri

Conference League
Conference LeagueProfimedia
Echipa antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK, nu a reușit să înfrângerea cu 1-0 de pe terenul lui Club Brugge.

Semifinale Conference League

Manșa tur 2 mai, retur 9 mai

Aston Villa - Olympiacos

Fiorentina - Club Brugge

PAOK - Club Brugge 0-2 (în tur 0-1)

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu părăsește competiția după o dublă înfrângere în fața belgienilor de la Club Brugge.

Club Brugge a rezistat oricărei încercări de revenire a lui PAOK și s-a impus cu 2-0 (3-0 la general).

Oaspeții au reușit să marcheze de două ori în prima repriză, prin spaniolul Ferran Jutgla (min 33, 45).

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Fenerbahce - Olympiacos 1-0 (2-3)

Turcii au anulat avantajul grecilor după doar 11 minute, prin reușita lui Irfan Can Kahveci. În ciuda startului fulminant de partidă, până la finalul celor 90 de minute regulamentare nu s-a mai înscris, astfel că au urmat două reprize de prelungiri a câte 15 minute. Deoarece scorul a rămas neschimbat și la finalul acestora, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

El Kaabi a deschis seria și a înscris pentru Olympiacos. Au urmat două ratări: Dusan Tadic pentru Fener și apoi Youssef El Arabi pentru Olympiacos. Michy Batshuayi a punctat apoi pentru turci.

Andre Horta a deschis seria trei cu o reușită pentru Olympiacos, iar Cengiz Under a ratat.

În a patra serie, Georgios Masouras și Alexander Djiku au înscris.

Brazilianul Rodinei putea aduce victoria pentru Olympiacos, însă a ratat. Leonardo Bonucci trebuia să înscrie pentru ca seria să continue, însă italianul a ratat și el și Olympiacos s-a calificat în semifinalele Europa Conference League.