Parcursul bun continuă și în Cupă! Leverkusen, în semifinale după un duel dramatic cu Stuttgart

După ce a fost condusă de două ori, Leverkusen a obținut calificarea în semifinale în prelungiri cu StuttgartAFP
În sferturile de finală din cadrul DFB Pokal (Cupa Germaniei), Leverkusen a trecut cu scorul de 3-2 de Stuttgart.

Bayer Leverkusen - Stuttgart 3-2

Nu a fost însă deloc un meci ușor pentru trupa lui Xabi Alonso, în contextul în care Leverkusen a fost condusă în două rânduri de Stuttgart. Liderul din Bundesliga a avut însă de fiecare dată puterea să revină în joc.

Prima lovitură avea să vină în minutul 11, când fundașul Waldemar Anton îi ducea pentru prima dată pe oaspeți în avantaj în urma unui corner.

Speranțele celor de la Stuttgart, care în duelul din campionat au încheiat cu o remiză în fața rivalilor de la Leverkusen (1-1), erau unele mari, în contextul în care la pauză trupa lui Sebastian Hoeness a intrat cu avantajul golului reușit de Anton.

Statistici
StatisticiFlashscore

Partea secundă a fost una extrem de animată. La scurt timp de la reluare, gazdele reușeau egalarea prin Andrich, care l-a învins pe Nubel cu un șut superb din afara careului.

Doar 8 minute s-a menținut rezultatul de egalitate, întrucât spectatorii de pe BayArena au putut vedea un alt golazzo, de această dată semnat de Fuhrich.

După alte 8 minute, Leverkusen a reintrat în cursă și a egalat din nou prin Adili, care a făcut 2-2 dintr-o pasă în adâncime trimisă de Wirtz

Leverkusen nu numai că a avut puterea să revină, dar a și câștigat duelul, deși s-a aflat pentru prima dată la conducere în prelungiri. Eroul a fost fundașul Jonathan Tah, a cărui lovitură de cap l-a învins pe Nubel și i-a trimis pe oamenii lui Xabi Alonso în semifinale. Pasator decisiv a fost același Wirtz, desemnat omul meciului.