Bayer Leverkusen s-a calificat fără emoții în finala Cupei Germaniei

Bayer Leverkusen va întâlni divizionara secundă Kaiserlautern
Bayer Leverkusen va întâlni divizionara secundă KaiserlauternProfimedia
Bayer Leverkusen, antrenată de Xabi Alonso, s-a calificat în finala DFB Pokal după patru ani.

Bayer Leverkusen - Dusseldorf 4-0

Leverkusen a tranșat soarta calificării încă din prima repriză. Divizionara secundă Dusseldorf nu a reușit să îi stopeze pe jucătorii lui Xabi Alonso, care au marcat de trei ori în primele 36 de minute.

Frimpong (7), Adli (20) și Wirtz (36) au asigurat un avantaj consistent înainte de pauză. În minutul 60, Wirtz a făcut dubla după ce a transformat un penalty.

În finala competiției, Leverkusen va întâlni tot o divizionară secundă, Kaiserlautern, care a trecut în semifinale de formația din liga a treia, Saarbrucken. Finala DFB Pokal se va disputa pe 25 mai.

Bayer Leverkusen va juca pentru a cincea oară în finala Cupei Germaniei, însă a reușit să câștige trofeul o singură dată (1993). Ultima finală disputată a fost împotriva lui Bayern Munchen, pierdută cu 4-2, în 2020.

Echipa antrenată de Xabi Alonso este încă neînvinsă în acest sezon. Leverkusen este pe primul loc în Bundesliga, cu 13 puncte în fața lui Bayern Munchen și este calificată în sferturile Europa League, unde va întâlni West Ham.