UCL: Lazio egalează cu portarul/City revine spectaculos/Barcelona defilează cu Antwerp

Portarul Provedel aruncă în aer publicul de pe Olimpico după ce aduce egalarea pentru Lazio la ultima fazăProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate în grupele UEFA Champions League ale partidelor care au început marți seara de la orele 22:00.

Barcelona - Royal Antwerp 5-0

Duelul de pe Estadio Olímpico a marcat și o reîntâlnire între Xavi și Mark Van Bommel, două legende care au făcut ani la rând furori în linia mediană a Barcelonei. Tehnicianul olandez al debutantei Antwerp, campioana Belgiei, nu a avut însă nicio șansă în fața catalanilor, extrem de montați pentru a arăta o figură bună inclusiv în Europa în acest sezon.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

La pauză, scorul era deja 3-0, Joao Felix aratând din nou o formă foarte bună de joc: atacantul portughez se află la cel de al treilea meci consecutiv în care reușește să marcheze, după ce anterior a făcut-o în campionat dar și la echipa națională, în preliminariile Euro 2024. Împotriva lui Antwerp, lusitanul a deschis scorul, apoi a oferit o pasă decisivă pentru reușita semnată de Lewandowski.

În partea secundă, catalanii au continuat să apese pedala de accelerație și au mai înscris de două ori, reușind cel mai categoric rezultat al serii.

PSG - Dortmund 2-0

Duelul de pe Parc des Princes a fost încheiat cu succes de parizieni. Golurile au venit abia în partea secundă. Vedeta Mbappe a deschis scorul din penalty și a stabilit un nou record: extrema franceză a înscris în 7 sezoane consecutive în Champions League pentru PSG, reușind astfel să îl egaleze în acest top pe Edinson Cavani, fostul jucător al parizienilor.

Nouă minute mai târziu, Hakimi a majorat avantajul și a securizatastfel obținerea celor trei puncte de către PSG.

Manchester City - Steaua Roșie Belgrad 3-1

Fanii de pe Etihad Stadium au avut un adevărat șoc în finalul primei părți, când oaspeții au intrat la cabine în avantaj. Statisticile Opta pentru primele 45 de minute arătau cifre incredibile: cetățenii au înregistrat în total 22 de șuturi, 7 dintre acestea pe spațiul porții, în vreme ce oaspeții din Serbia a avut un singur șut pe poartă, din care a și marcat, prin Bukari, Steaua Roșie demonstrând totodată o eficiență de 100%.

În partea secundă, trupa lui Pep Guardiola nu s-a mai jucat cu ocaziile și a revenit în avantaj destul de repede. Alvarez a făcut dubla, la golul de 2-a fiind ”ajutat” de portarul Glazer, care a luftat în momentul în care a ieșit dintre buturi pentru a boxa o minge trimisă pe poartă de atacantul argentinian din fază fixă.

Rodri a închis tabela în minutul 73.

Lazio - Atletico Madrid 1-1

Diego Simeone a revenit pe Stadio Olimpico însă de această dată ca adversar, antrenorul lui Atletico evoluând ca jucător pentru Lazio în perioada 1999–2003. În conferința de presă premergătoare partidei, ”El Cholo” a declarat că a învățat foarte multe de la tehnicianul italian Maurizio Sarri. Se pare că argentinianul a avut dreptate, întrucât echipa sa a fost foarte aproape de o victorie la limită, după ce Barrios a deschis scorul în minutul 29.

Experimentatul Sarri a scos însă chiar la ultima fază a jocului asul din mânecă: portarul Provedel a semnat golul egalizator, stârnind o adevărată nebunie pe Olimpico.

În celelalte două partide disputate marți seara, FC Porto s-a impus la Hamburg în fața lui Șahtior Donețk, scor 3-1, în vreme ce Feyenoord a învins-o acasă pe Celtic cu 2-0.