Barça câștigă Liga Campionilor la feminin după o revenire uluitoare cu Wolfsburg

Jucătoarele echipei FC Barcelona sărbătoresc victoria echipei lor
Jucătoarele echipei FC Barcelona sărbătoresc victoria echipei lorAFP
Patri Guijarro a marcat de două ori, iar Barcelona a reușit o revenire uimitoare pentru a învinge Wolfsburg cu 3-2 și a cuceri al doilea trofeu al Ligii Campionilor la fotbal feminin, sâmbătă.

Catalanele au fost conduse cu două goluri la pauză, dar au revenit în partea a doua și au triumfat la Eindhoven, Fridolina Rolfo marcând golul victoriei cu 20 de minute înainte de final.

Echipa lui Jonatan Giraldez a câștigat două din ultimele trei finale, după ce a obținut primul triumf în fața lui Chelsea în 2021, continuând să fie principala rivală a lui Lyon, câștigătoare de opt ori a trofeului.

Barcelona și-a asigurat victoria cu Alexia Putellas, dublă câștigătoare a Balonului de Aur, pe bancă până la final, în condițiile în care își revine după accidentarea la genunchi care a ținut-o pe tușă cea mai mare parte a sezonului.

Wolfsburg a preluat conducerea după doar trei minute, când Ewa Pajor a deposedat-o pe Lucy Bronze la marginea careului și a învins-o pe Sandra Panos.

Internaționala engleză nu a mai jucat din aprilie, operându-se la genunchi după victoria din prima manșă a semifinalei cu Chelsea, iar acest lucru s-a simțit.

Apărătoarea Barcelonei, Irene Paredes, ar fi trebuit să egaleze, dar a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă după un corner bătut ideal de Mapi Leon.

Caroline Graham Hansen, care a marcat în ambele manșe ale semifinalei câștigate în fața lui Chelsea, a irosit, de asemenea, o șansă bună de la mică distanță, nereușind să reia precis o centrare.

Curând, Barcelona a plătit prețul ocaziilor irosite, Wolfsburg înscriind al doilea gol pe contraatac.

Mijlocașul spaniol al Barcelonei, Patricia Guijarro (R), sărbătorește după ce a marcat un golAFP

Veterana Alexandra Popp a pătruns în careu și a marcat cu capul al doilea gol din centrarea lui Pajor.

Putellas a descris înfrângerea din finala sezonului trecut de la Lyon ca fiind traumatizantă, iar Barcelona a ieșit cu toate armele după pauză pentru a se asigura că acest lucru nu se va mai repeta.

Guijarro a marcat de două ori în decurs de 109 secunde la începutul reprizei a doua pentru a egala scorul.

Evaluarea jucătorilor
Evaluarea jucătorilorFlashscore

Wolfsburg se clătina, iar al treilea gol al Barcelonei părea aproape inevitabil, sosind după ce apărătoarea Lynn Wilms a pasat către Kathrin Hendrich în propriul careu de șase metri.

Atacantul Barcelonei, Mariona Caldentey, a lovit greșit mingea pierdută de nemțoaice, dar a reușit totuși să o împingă spre Rolfo, care nu a ratat finalizarea.

Echipa lui Tommy Stroot nu a reușit să revină în joc, iar campioana Spaniei a rezistat în cele șapte minute de prelungiri și s-a impus.

Wolfsburg a pierdut acum patru finale de când a câștigat ultima dată trofeul în 2014.